Η Στενή επικράτησε με 2-1 της Τήνου στο τοπικό ντέρμπι του νησιού

Ήταν καλύτερη

Με νίκη ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις η Στενή, αφού επιβλήθηκε με 2-1 της Τήνου στο τοπικό ντέρμπι του νησιού. Οι γηπεδούχοι σύμφωνα με όσους βρέθηκαν στο γήπεδο της Στενής (150 περίπου φίλαθλοι), ήταν καλύτεροι καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και δίκαια έφτασαν στη νίκη. Από την πλευρά του οι φίλαθλοι έμειναν ικανοποιημένοι με την απόδοση και των δύο ομάδων κι αυτό φάνηκε με το σφύριγμα της λήξης του αγώνα, που χειροκρότησαν τις προσπάθειες και των 22 ποδοσφαιριστών.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, αφού γρήγορα κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό και να βγαίνουν με αξιώσεις μπροστά. Η πρώτη καλή στιγμή για την Στενή ήρθε στο 12' με το φάουλ του Φώσκολου. Η μπάλα πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Καμολίνου. Τρία λεπτά αργότερα ο Ι. Ζαλώνης έχασε μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν βρέθηκε μόνος απέναντι στον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, όμως ο Καμολίνος με υπερένταση αποσόβησε τον κίνδυνο για την εστία του. Ο ίδιος παίκτης στο 24' με κεφαλιά προσπάθησε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της Τήνου, όμως για ακόμη μια φορά ο Καμολίνος με εξαιρετική προσπάθεια, δεν επέτρεψε την παραβίαση της εστίας του.

Όσο περνούσε η ώρα οι γηπεδούχοι πίεζαν όλο και περισσότερο την Τήνου και τελικά η πίεση αυτή καρποφόρησε στο 33'. ο Ι. Φώσκολος με σουτ από πλεονεκτική θέση άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου με το σκορ να είναι 1-0 υπέρ των γηπεδούχων.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα ήταν ο ίδιος. Οι γηπεδούχοι από την αρχή πίεζαν τους φιλοξενούμενους και η μία φάση διαδεχόταν την άλλη. Στο 62' η Στενή θα μπορούσε να είχε διπλασιάσει τα τέρματα της όμως στάθηκε άτυχη, αφού είδε τη μπάλα να σταματά στο δεξί κάθετο δοκάρι του Καμολίνου, έπειτα το σουτ του Μ. Δελλατόλα. Στο 77' ο Ι. Ζαλώνης βρέθηκε μόνος απέναντι στον Καμολίνο, αλλά και πάλι ο τερματοφύλακας είπε “όχι”, κι έτσι κράτησε μέσα στο παιχνίδι την ομάδα του, αφού το σκορ παρέμενε 1-0 για την Στενή. Τρία λεπτά αργότερα όμως δεν κατάφερε να αντιδράσει σωστά στο πλασέ του Τζε και οι γηπεδούχοι ανέβασαν το σκορ στο 2-0. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν με τον Σίντι στο 85'.

AE Στενής: Φωσκολος Ν., Φωσκολος Γ., Παλαμαρης Α., Ζαλωνης Μ., Ζαλωνης Μ., Ζαλωνης Ν., Φωσκολος Γ., Φωσκολος Σ., Δελλατολας Μ. (Σουρανης Κ 85΄), Ζαλωνης Γ, Απεργης Ν. (Τζες 65΄).

ΑΟ Τήνου: Καμολινος Ν., Κελαιδιτης, Αρμαος Γ. (Αρμακολλας Ε.), Βιδος Ι., Δελλατολας Τ., Βελλαλοπουλος, Vinson, Παναγιωτακης Α,, Sinti Saar, Βελλαλοπουλος Λ, Τριανταφυλλος Π.