Η Θύελλα πέρασε από τη Νάξο με 4-3 επί του Φιλωτίου και θα βρεθεί για...

Πρώτη φορά σε τελικό

Στον τελικό του κυπέλλου Κυκλάδων για πρώτη φορά στην ιστορία της προκρίθηκε η Θύελλα Καμαρίου, έπειτα την πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη της, στη Νάξο. Η ομάδα του Καμαρίου επικράτησε με 3-4 του Φιλωτίου στην παράταση, αφού η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης έληξε με 3-3. Οι παίκτες και των δύο ομάδων έδειξαν πάθος για τη νίκη και πρόσφεραν πλούσιο θέμα σε όσους βρέθηκαν στην εξέδρα του γηπέδου, για να παρακολουθήσουν από κοντά το δεύτερο ημιτελικό τις διοργάνωσης.

Οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν με τρεις βασικές απουσίες απέναντι στο Φιλώτι, αφού Δαμίγος, Βλαβιανός και Ζώτος δεν ήταν στην αποστολή.

Ο Αγκαράι ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Καμαρίου, αφού σημείωσε συνολικά δύο τέρματα στο παιχνίδι, κι έδωσε και μία ασίστ στον Αρβανίτη.

Οι Σαντορινοί έδειξαν χαρακτήρα στο παιχνίδι, αφού βρέθηκαν να χάνουν με 1-0 και με συνεχή πίεση κατάφεραν να γυρίσουν την εις βάρος τους κατάσταση. Εκτός όμως απ' αυτό το γεγονός είχαν να αντιμετωπίσουν και το “σοκ” της ισοφάρισης στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, κι αυτό όπως είναι γνωστό επιβαρύνει ψυχολογικά τους παίκτες, αφού χάνουν “τη γη κάτω από τα πόδια τους”.

Από την πλευρά τους οι Ναξιώτες με τον Στέφανο Μεϊμάρογλου στον πάγκο τους δείχνουν να βρίσκουν ρυθμό και να αντιμετωπίζουν τα παιχνίδια με διαφορετικό τρόπο. Η ομάδα του Φιλωτίου είχε καλή απόδοση καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και μάλιστα ήταν αυτή που έχασε τις περισσότερες ευκαιρίες στο ματς.

Οι Ναξιώτες αν ήταν πιο τυχεροί ίσως να ήταν αυτοί τώρα στον τελικό κι όχι η Θύελλα. Παρόλα αυτά όμως το αποτέλεσμα δεν αδικεί καμιά ομάδα, αφού και οι δύο έπαιξαν στα ίσα, καθώς ήθελαν να φτάσουν στο τελικό του κυπέλλου.

Στο 20' ο Δ. Μουστάκης εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες από το σουτ μέσα στην περιοχή του Μανωλά και με πλασέ άνοιξε το σκορ για τους Ναξιώτες.

Στο 26' ο Αγκαράι με πλασέ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Μπαλιάκα, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Φιλωτίου για να φέρει το ματς στα ίσα.

Η Θύελλα στο 37' έκανε την ανατροπή με τον Αρβανίτη. Ο Αγκαράι είδε τον συμπαίκτη του σε πλεονεκτική θέση και ο δεύτερος με ψύχραιμο πλασέ έφερε την ομάδα του σε θέση οδηγού.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά στο σκορ, όμως τίποτα να μην έχει κριθεί.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και πίεσαν τους αντιπάλους τους κάτω από τη μεσαία γραμμή. Αυτή η πίεσε έφερε αποτέλεσμα, αφού στο 56' Κρητικός με απευθείας εκτέλεση φάουλ έφερε το παιχνίδι στα ίσα (2-2).

Η απάντηση της Θύελλας ήρθε πέντε λεπτά αργότερα με τον Αγκαράι. Ο Γαλέος έδωσε πολύ ωραία κάθετη πάσα στον Αγκαράι και με πλασέ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα της ομάδα του (2-3).

Από εκεί και πέρα οι δύο “μονομάχοι” προσπαθούσαν να φτάσουν σε κάποιο γκολ με σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή.

Όλα έδειχναν ότι οι φιλοξενούμενοι θα έφταναν στη νίκη στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης, καθώς είχαμε φτάσει στις καθυστερήσεις και οι Ναξιώτες δεν είχαν καταφέρει να ισοφαρίσουν. Όλα αυτά όμως άλλαξαν στον 93' με τον Μουστάκη, ο οποίος είχε αντίθετη άποψη, αφού με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε σε 3-3 και έστελνε το ματς σε παράσταση.

Στην παράταση οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως αυτοί που έφτασαν στο γκολ της νίκης ήταν οι Σαντορινιοί. Στο 117' ο Φύτρος έπειτα την μπαλιά ακριβείας του Αρβανίτη, μπήκε στην περιοχή και με σουτ έδωσε το προβάδισμα – πρόκριση στην Θύελλα.

ΑΜΣ Φιλωτίου (Μεϊμάρογλου): Πολυκρέτης Γ., Μουστάκης Ν. (54' Μουστάκης Α.), Κοττάκης (46' Μουστάκης Γ.), Ψαρράς, Κατσουρός, Στρατούρης, Πράσινος, Κρητικός, Μανωλάς, Μανιός, Μουστάκης (73' Ποπλυκρέτης Σ.).

Θύελλα (Καντζέλης): Ξαγοράρης, Αργυρός (102’ Μπίμπα), Καραμολέγκος, Μπαλιάκας, Κυριάκος, Γαλέος, Φύτρος, Λυγνός (92’ παρ. Γιουρέλης), Αρβανίτης, Πάγια, Αγκαράι.

3. Α.Ο. ΣΥΡΟΥ - Α.Σ. ΑΝΩ ΜΕΡΑ           2-1
4. Α.Μ.Σ. ΦΙΛΩΤΙΟΥ - ΘΥΕΛΛΑ ΚΑΜΑΡΙΟΥ           3-4 παρ.
Νέων - 1ος όμιλος
5. Α.Ο. ΠΑΓΟΥ - Α.Ο. ΣΥΡΟΥ           3-2
6. ΑΙΑΣ ΣΥΡΟΥ - Α.Μ.Ε.Σ. ΝΗΡΕΑΣ           5-1
Παίδων – 2ος όμιλος
7. Α.Μ.Ε.Σ. ΜΑΡΠΗΣΣΑΪΚΟΣ - Α.Ο. ΠΑΡΟΥ           0-5
8. Π.Α.Σ. ΝΑΞΟΥ - ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΝΑΞΟΥ           3-0 α.α.