Ο Παναθηναϊκός πήρε το… τέταρτο εισιτήριο για τα play off καθώς επικράτησε με 3-2 σετ του Φοίνικας στην Κυψέλη

Το πάλεψε μέχρι τέλους

Ο Παναθηναϊκός μετά από ένα δραματικό παιχνίδι που κράτησε περίπου δύο ώρες επικράτησε του Φοίνικα με 3-2 σετ και πήρε το τέταρτο και τελευταίο εισιτήριο για την ημιτελική φάση του πρωταθλήματος της Volley League. Οι Συριανοί έμειναν από δυνάμεις στο ταί μπρέικ αφού έκαναν υπερπροσπάθεια στο τέταρτο σετ για να ισοφαρίσουν σε 2-2. Στο πέμπτο και τελευταίο σετ οι γηπεδούχοι ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι και πήραν δίκαια τη νίκη – πρόκριση. Από την άλλη πλευρά ο Φοίνικας μένει… εδώ, επιστρέφει στη βάση του έχοντας ψηλά το κεφάλι  και αποδεικνύοντας το μεγαλείο του. Το «Πειρατικό» για ακόμη μία φορά απέδειξε πως δίκαια ανήκει στους… μεγάλους της Volley League, αφού πήγε τη σειρά σε τρίτο ματς, αλλά κι έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Αγωνιστικά το παιχνίδι ήταν πάρα πολύ καλό με τις δύο ομάδες να παίζουν μόνο για τη νίκη και να τα δίνουν μέχρι τα τέλος. Οι Συριανοί πλήρωσαν στο φινάλε τις άσχημες υποδοχές στα επιθετικά σέρβις του Παναθηναϊκού, αλλά και η έλλειψη καθαρού μυαλού ήταν οι λεπτομέρειες που καθόρισαν τον νικητή.

1ο σετ

Ο Γκονζάλεζ με επίθεση στην μεγάλη διαγώνιο άνοιξε το σκορ στο παιχνίδι 1-0. Ο Ρεϊνάλντο με κόντρα επίθεση έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στον Φοίνικα, 3-4. Ο Μρντακ πήρε το μπλοκ άουτ και οι Συριανοί στο +3 (5-8) και με το σκορ αυτό πήγαν στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Σέρβος του Φοίνικα πήρε ακόμη έναν πόντο για τον Φοίνικα 6-9.  Άουτ η επίθεση του Ρεϊνάλντο 9-10 μείωσε ο Παναθηναϊκός. Άσος από τον Τσίροβιτς και το ματς στα ίσα (10-10). Τάιμ άουτ από την πλευρά του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, μετά και τον νέο πόντο του Φοίνικα (10-13). Μονό μπλοκ του Ερνάντεζ πάνω στον Μρντακ και οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 12-13. Ο Ρεϊνάλντο πήρε το μπλοκ άουτ 12-14.  Ο Εφραιμίδης πήρε ακόμη έναν δύσκολο πόντο για τον Φοίνικα 12-15. Άσος από τον Βραζιλιάνο του Φοίνικα και οι Συριανοί στους πάγκους με το +4 (12-16). Άσος από τον Χήρα και το σκορ έγινε 13-19 και η διαφορά στο +6. Τραγικό λάθος από τον Ρεϊνάλντο και οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 14-19. Ο Εφραιμίδης με… διπλή προσπάθεια έκανε το 15-20. Ο Τουράγιαννιν με μπλοκ πάνω στον Τσίροβιτς και το σκορ έγινε 15-21. Νέο τάιμ άουτ από τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο. Πρώτος πόντος από τον Τουράγιαννιν 15-22. Λάθος από τον Γκονζάλεζ 15-23. Στην κόντρα επίθεση ο Εφραιμίδης 15-24. Στο φιλέ το σέρβις του Ρανγκελ και το «Πειρατικό» άνοιξε το σκορ με 16-25 και 0-1 στα σετ.

2ο σετ

Με μπλοκ του Παναθηναϊκού ξεκίνησε το δεύτερο σετ 1-0. Άουτ το σέρβις του Τσίροβιτς 1-1. Ο Ερνάντεζ έκανε το 2-1. Ο Ρεϊνάλντο στην μεγάλη διαγώνιο 2-2. Ο Γκονζάλεζ πήρε το μπλοκ άουτ και οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με δύο πόντους 4-2. Ο Μαρούλης σταμάτησε στα ίσα τον Ρεϊνάλντο 5-2 και ο Ντούσκο Νίκολιτς κάλεσε τάιμ άουτ, αφού είδε την… ψαλίδα να ανοίγει. Ο Γκονζάλεζ πήρε ακόμη έναν πόντο 6-3. Με λάθος από πλευράς Παναθηναϊκού ο Φοίνικας μείωσε σε 8-5. Ο Φοίνικας με μπλοκ μείωσε σε 9-6. Ο Γκονζάλεζ πήρε το μπλοκ άουτ για το 10-6. Στο φιλέ το σέρβις του Εφραιμίδη 11-8. Ο Γκονζάλεζ έκανε το 12-9 και στη συνέχεια άσος από τον Παναθηναϊκό 13-9. Ο Χήρας μείωσε σε 15-11. Στο φιλέ το σέρβις του Ρεϊνάλντο 16-11 και οι δύο ομάδες στους πάγκους για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, με τους γηπεδούχους να έχουν ξεφύγει στο σκορ με πέντε (5) πόντους. Ο Σούρδι μείωσε σε 16-12. Ο Ερνάντεζ έκανε το 17-12. Ο Σούρδι πήρε το μπλοκ άουτ και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους τέσσερις πόντους 17-13. Μετά από φάση διαρκείας ο Πανταλαίων με μπλοκ έκανε το 18-13. Ο Γκονζάλεζ πήρε έναν πάρα πολύ δύσκολο πόντο κι έκανε το 19-14. Ο Ρανγκέλ με μπλοκ πάνω στον Σούρδι έκανε το 21-14. Ο Μρντακ μείωσε σε 21-15. Πόντος από τον Γκονζάλεζ 22-15. Ο Ερνάντεζ έκανε το 23-16. Ο Ερνάντεζ πήρε το μπλοκ άουτ και οι Πράσινοι έκαναν το 25-16 και έφεραν το ματς στα ίσα ισοφαρίζοντας σε 1-1 τα σετ.

3ο σετ

Ο Χήρας με μπλοκ άνοιξε το σκορ στο τρίτο σετ 0-1. Ο Γκονζάλεζ ισοφάρισε σε 2-2. Ο Δημητριάδης με άσο έκανε το 2-4. Ο Τουράγιαννιν με μπλοκ το 2-5 και ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος κάλεσε αμέσως τάιμ άουτ. Ο Ερνάντεζ μείωσε σε 3-5 καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να βγάλουν άμυνα. Κακή υποδοχή του Ρεϊνάλντο σε σερβίς του Ρανγκελ 5-7. Στη συνέχεια ο ίδιος παίκτης έστειλε τη μπάλα στο φιλέ και ο Φοίνικας στους πάγκους με το +3 (5-8) για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Άσος ο Τουράγιαννιν 5-9. Ο Μρντακ το 7-10. Άσος από τον Τσίροβις 9-10. Κακή υποδοχή από τον Ρεϊνάλντο και ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 10-10 με τον Πανταλαίων. Ο Ρεϊνάλντο το 10-11. Κακή επίθεση από τον Εφραιμίδη και 12-11 ο Παναθηναίκός πέρασε μπροστά στο σκορ. Ο Ρανγκέλ με μπλοκ πάνω στον Μρντακ έκανε το 16-13 και οι γηπεδούχοι στους πάγκους με το +3. Ο Τσίροβιτς επανέφερε και πάλι τη διαφορά στο +4 18-14. Ο Τουράγιαννιν μείωσε σε 18-15. Άουτ η επίθεση του Γκονζάλεζ 18-16. Ο Γκονζάλεζ το 20-16. Ο Ρεϊνάλντο πήρε το μπλοκ άουτ 20-17. Άουτ το σέρβις του Μρντακ 21-17. Ο Ερνάντεζ πήρε το μπλοκ άουτ 22-18. Ο Μρντακ 22-19.  Λάθος από τον Μρντακ και 24-19. Ο Ερνάντεζ με μπλοκ έκανε το 25-19 και οι πράσινοι έκαναν το 2-1.

4ο σετ

Ο Γκονζάλεζ έκανε το 2-2. Ο Μρντακ με άσο έκανε το 4-5 και ο Φοίνικας προσπαθεί να μείνει… ζωντανός. Λάθος από τον Δημητριάδη και ο Παναθηναϊκός με δύο πόντων σερί έκανε το 6-5. Στο φιλέ η μπάλα στο σέρβις του Τσίροβιτς 8-9. Ο Ερνάντεζ σταμάτησε τον Εφραιμίδη για το 10-9. Ο Τουράγιαννιν ισοφάρισε σε 10-10. Ο Γκονζάλεζ έκανε το 12-11. Άσος από τον Ερνάντεζ αφού ο Εφραιμίδης δεν κατάφερε να βγάλει άμυνα. Ο Ντούσκο Νίκολιτς κάλεσε τάιμ άουτ. Άσος από τον Μρντακ για το 14-13 και τάιμ άουτ από πλευράς Ανδρεάδη για τον Παναθηναϊκό. Νέος άσος από τον Μρντακ 14-14. Έξυπνα ο Δημητριάδης 14-15 και ο Φοίνικας τρέχει σερί 0-4. Νέος άσος από τον Μρντακ 14-16 και τεχνικό τάιμ άουτ με τον Φοίνικα να έχει κάνει το 14-16. Από το λάθος του Παναθηναϊκός, ο Φοίνικας έκανε το 15-17. Ο Τσίροβιτς έφερε το σετ στα ίσα 17-17.  Ο Μρντακ έκανε το 18-19. Άσος από τον Παναθηναϊκό 20-19 και στη συνέχεια ο Μρντακ έκανε το 20-20. Ο Ρεϊνάλντο με μπλοκ έκανε το 21-23, με σερί 0-3 και ο Ανδρεάδης του Παναθηναϊκού κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ. Νέο μπλοκ από το «πειρατικό» 21-24. Μονό μπλοκ του Μρντακ στον Ερνάντεζ, το σετ στον Φοίνικα με 21-25 και οι Συριανοί ισοφάρισαν σε 2-2.

5ο σετ

Ο Παναθηναϊκός μετά το λάθος του Δημητριάδη έκανε το 3-1. Ο Μρντακ μείωσε σε 4-2. Στο φιλέ η μπάλα από το σέρβις του Εφραιμίδη 5-2. Ο Γκονζάλεζ πήρε το μπλοκ άουτ για το 6-2. Ο Ερνάντεζ με μπλοκ αύξησε ακόμη περισσότερο τη διαφορά 7-2 και τάιμ άουτ από πλευράς Φοίνικα. Άουτ η επίθεση του Ρεϊνάλντο 9-3. Νέα κακή επίθεση από τον Φοίνικα 10-3. Ο Ρανγκέλ με μπλοκ το 11-3. Άουτ το σέρβις του Μρντακ 12-4. Άουτ το σέρβις του Σούρδι 13-5. Ο Μρντακ έκανε το 13-6. Κακό και πάλι σέρβις του Φοίνικα 14-6. Ο Γκονζάλεζ πήρε το μπλοκ άουτ για το 15-7 και η ομάδα του Παναθηναϊκού πέρασε στην επόμενη φάση.