Ο Φοίνικας δεν κατάφερε να πάρει κάτι καλό στο Ζηρίνειο από την Κηφισιά αφού έχασε με 3-1 σετ

Τον λύγισαν τα δικά του... λάθη

Τη δεύτερή του ήττα στο πρωτάθλημα – πρώτη καθαρή – γνώρισε χθες το βράδυ ο Φοίνικας Σύρου, αφού έχασε με 3-1 από την Κηφισιά στο Ζηρίνειο.

Οι Συριανοί δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι καλό, αφού έκανε πολλά λάθη τόσο αμυντικά όσο και στην πρώτη μπάλα. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να μην μπορεί στη συνέχεια ο Πάρις να μοιράσει σωστά το παιχνίδι. Επίσης, πολλές φορές οι “Συριανοί” έστειλαν τη μπάλα στο φιλέ από τα δικά τους σέρβις με αποτέλεσμα η Κηφισιά είτε να παίρνει ανάσες, είτε να ξεφεύγει ακόμη περισσότερο στο σκορ. Ο Φοίνικας έχασε την ευκαιρία να πάρει ακόμη μια μεγάλη νίκη, που θα τον έφερνε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Volley League, όμως ακόμη υπάρχει πολύς δρόμος και το “Πειρατικό” θα έχει την ευκαιρία να πάρει πίσω τους βαθμούς που έχασε στο Ζηρίνειο. Ένα επιπλέον στοιχείο που έπαιξε σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα ήταν ότι ο Φοίνικας προέρχεται από συνεχόμενα ματς τόσο σε Ελλάδα όσο και στην Ευρώπη, κάτι που η Κηφισιά δεν το είχε. Από την άλλη οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα πολλά λάθη του Φοίνικα και σε συνδυασμό την πολύ καλή απόδοση του Μπίσσετ και του Χριστοφιδέλη, πήρε μία καθαρή νίκη που την έφερε στην πρώτη θέση μαζί με τον Ολυμπιακό. Ο Φοίνικας μετά την ήττα στην Κηφισιά έμεινε στην τρίτη και την Κυριακή θα φιλοξενήσει τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης.

Τώρα, όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης, ήταν ένα γεμάτο παιχνίδι που τα πάντα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Αυτό άλλωστε φαίνεται και από την διάρκειά του που το ματς κράτησε κάτι περισσότερο από δύο ώρες. Οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες λύσεις και καθαρό μυαλό στις κρίσιμες φάσεις. Το καλό ξεκίνημα της Κηφισιάς και σε συνδυασμό η άσχημη αρχή του Φοίνικα με τα πολλά λάθη, έπαιξαν το δικό τους ρόλο στην τελική έκβαση του νικητή. Παρά το 2-0 οι Πειρατές δεν παράτησαν το ματς, προσπάθησαν να το γυρίσουν μείωσαν σε 2-1 σετ, αλλά στο τέταρτο σετ που ο Φοίνικας είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει σε 2-2, οι γηπεδούχοι με σερί 2-0 στο φινάλε κλείδωσαν τη νίκη, κάνοντας το 25-23 και το 3-1 σετ. Ο Παπαδόπουλος ήταν ο παίκτης που ξεχώρισε από τους Συριανούς ο οποίος έκανε αθόρυβη δουλειά με αρκετούς πόντους και καλές άμυνες.

1ο σετ

Ο Χριστοφιδέλης άνοιξε το σκορ αφού ο Ζήσης δεν κατάφερε να βγάλει άμυνα. Ο Ντόκιτς ισοφάρισε σε 1-1 με επίθεση στην κόντρα. O Γιοβάνοβιτς με επίθεση πίσω από τα τρία μέτρα έκανε το 3-2. Λάθος του Χαραλαμπίδη μετά την κακή υποδοχή Λάππα και η Κηφισιά έκανε το 5-2. Συνεχόμενα τα λάθη του “Πειρατικού” και οι γηπεδούχοι έχουν σερί 4-0 και το σκορ έγινε 6-2. Ο Ντόκιτς μείωσε σε 6-3. Στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ οι γηπεδούχοι πήγαν με διαφορά τριών πόντων, έπειτα το μπλοκ άουτ του Ρουμελιωτάκη. Δύσκολος πρώτος χρόνος με Νικολάκη και Παπαγγεόπουλο 9-6. Λάθος του Λάππα και η Κηφισιά και πάλι στο +4 (10-6). Ο Ντόκιτς μείωσε σε 10-7. Άουτ η επίθεση του Ντόκιτς και το σκορ έγινε 14-8 και οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με έξι πόντους διαφορά. Ο Χριστοφυδέλης με επίθεση στην ευθεία έκανε το 15-9. Λάθος του Χριστοφιδέλη και ο Φοίνικα μείωσε στους πέντε πόντους 16-11. Στη συνέχεια ο Ντόκιτς με μπλοκ έκανε το 16-12. Ο Λάππας μετά την καλή πάσα του Πάρις έκανε το 17-13. Ο Πάρις με μπλοκ έκανε το 17-14. Άσος από τον Ντόκιτς και ο Φοίνικας στους δύο πόντους διαφορά 17-15. Νέος άσος από τον Ντόκιτς 17-16. Λάθος του Σέρβου του Φοίνικα και η Κηφισιά ξέφυγε και πάλι με τρεις πόντους 19-16. Ο Παπαδόπουλος έκανε μπλοκ στον Γιοβάνοβιτς και ο Φοίνικας μείωσε στον έναν 19-18. Ο Πάρις έξυπνα πήρε τον πόντο 20-19. Λάθος των γηπεδούχων με διπλή μπαλιά του Μπίσσετ 21-20. Ο Ντόκιτς ισοφάρισε σε 21-21. Ο Χριστοφιδέλης βρήκε φιλέ και ο Φοίνικας για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ 21-22. Ο Μπίσσετ ισοφάρισε σε 22-22. Λάθος του Ζήση η Κηφισιά έκανε το 23-22. Ο Γιοβάνοβιτς έσπασε το τριπλό μπλοκ του Φοίνικα και έκανε το 24-22. Ο Γιοβάνοβιτς πήρε τον πόντο και η Κηφισιά με το 25-23 πήρε το προβάδισμα στα σετ (1-0).

2ο σετ

Με μπλοκ του Γιοβάνοβιτς πάνω στον Παπαδόπουλο, η Κηφισιά έκανε το 2-0. Νέο Λάθος για τον Φοίνικα 3-0. Ο Παπαδόπουλος μείωσε σε 3-1. Ο Λάππας πήρε το μπλοκ άουτ από τον Μπίσσετ 5-3. Ο Ντόκιτς μείωσε σε 5-4. Με μπλοκ ο Φοίνικας στον Ρουμελιωτάκη ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 7-7. Η Κηφισιά πήγε με οριακό προβάδισμα στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ 8-7. Ο Παπαδόπουλος πήρε το μπλοκ άουτ και ο Φοίνικας μείωσε σε 12-11. Στο φιλέ το σέρβις του Πάρις και το σκορ έγινε 13-11. Πάλι στο φιλέ η μπάλα από σερβίς και ο Φοίνικας συνεχίζει τα λάθη 16-13. Ο Λάππας μείωσε σε 16-14. Πάλι στο φιλέ η μπάλα από σέρβις των παικτών του Φοίνικα 17-14. Ρουμελιωτάκης την επίθεση στην πίσω ζώνη, ο Ζήσης δεν έβγαλε και η Κηφισιά 18-15. Νέο λάθος από τους παίκτες του Φοίνικα μετά την κακή πρώτη μπάλα και το σκορ έγινε 19-15. Ο Φέργκιουσον μείωσε σε 19-16. Ο Γιοβάνοβιτς έκανε το 20-16. Ο Παπαδόπουλος μείωσε 20-17, μετά το μπλοκ άουτ. Ο Χαραλαμπίδης μείωσε σε 21-18. Χωρίς πρόβλημα ο Γιοβάνοβιτς τελείωσε τη φάση για το 22-18. Λάθος από τον Φοίνικα 23-18. Ακόμη ένα λάθος από τον Λάθα 24-18. 20 τα λάθη μέχρι στιγμής για τον Φοίνικα, σε αντίθεση με την Κηφισιά που έχει μόλις 9. Ο Γιοβάνοβιτς πήρε το μπλοκ άουτ και η Κηφισιά έκανε το 2-0 σετ (25-19).

3ο σετ

Ο Ντόκιτς άνοικε το σκορ στο τρίτο σετ 0-1. Ο Μπίσσετ σταμάτησε το πλασέ του Ντόκιτς και η Κηφισιά μείωσε σε 2-4 και στη συνέχεια ο Ντόκιτς μετά την πολύ ωραία πάσα του Πάρις ο Φοίνικας έκανε το 2-5. Ο Φέργκιουν με επίθεση πρώτου χρόνου έκανε το 3-6. Ο Ντόκιτς με άσο ανέβασε τη διαφορά στους τέσσερις 3-7. Εκτός τελικής γραμμής η μπάλα στο σέρβις του Μπίσσετ και ο Φοίνικας πήγε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούμενος στο σκορ με τέσσερις πόντους 4-8. Κακή επίθεση του Ρουμελιωτάκη και το σκορ έγινε 4-9. Στο φιλέ η μπάλα στην επίθεση του Γιοβάνοβιτς και ο Φοίνικας ανέβασε ακόμη περισσότερο τη διαφορά 6-11. Νέο λάθος των γηπεδούχων 6-12. Ο Ντόκιτς πήρε το μπλοκ άουτ για το 7-13. Ο Ντόκιτς με άσο έκανε το 9-16 και ο Φοίνικα πάει στους πάγκους για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με το +7. Ο Παπαγγελόπουλος μείωσε σε 11-17. Ο Χριστοφιδέλης μείωσε σε 14-18 και η Κηφισιά έχει σερί 3-0. Ο Ντόκιτς έσπασε το σερί της Κηφισιάς για το 15-19. Άουτ επίθεση του Ντόκιτς και η Κηφισιά μείωσε στους δύο 17-19. Ο Ντόκιτς έκανε το 17-20. Λάθος της Κηφισιάς και άσο πήρε ο Παπαδόπουλος 17-21. Στο φιλέ η επίθεση του Χριστοφιδέλη 17-22. Άσος από τον Χριστοφιδέλη και η Κηφισιά μείωσε σε 20-23. Ο Μπίσσετ μείωσε σε 21-24. Ο Ρουμελιωτάκης σταμάτησε τον Ντόκιτς 22-24. Ο Λάππας τελείωσε το σετ για τον Φοίνικα με 22-25 και το “Πειρατικό” μείωσε σε 1-2 σετ.

4ο σετ

Ο Ντόκιτς μείωσε σε 1-1 για τον Φοίνικα, έπειτα την ωραία πάσα του Πάρις. Ο Γιοβάνοβιτς έκανε το 3-2. Ο Μπίσσετ σταμάτησε τον Ντόκιτς για το 4-2. Ο Λάππας αρχικά μείωσε σε 6-4 και στη συνέχεια ο Ντόκιτς έφερε τον Φοίνικα κοντά στο σκορ 6-5. Ο Ππαρις ισοφάρισε σε 6-6. Ο Ρουμελιωτάκης πήρε το μπλοκ άουτ για το 8-7 και η Κηφισιά με έναν πόντο διαφορά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Φέργκιουσον ισοφάρισε σε 8-8. Άουτ η επίθεση του Ρουμελιωτάκη και ο Φοίνικας ξέφυγε με 2 πόντους 8-10. Λάθος του Παπαδόπουλου και η Κηφισιά ισοφάρισε σε 10-10. Άουτ η επίθεση του Παπαγγελόπουλου 10-12. Ο Ντόκιτς έκανε το 12-14. Ο Μπίσσετ σταμάτησε τον Λάππα και η Κηφισιά ισοφάρισε σε 14-14. Με το +1 πάει στους πάγκους ο Φοίνικας για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, με επίθεση πρώτου χρόνου του Φέργκιουσον. Λάθος του Παπαδόπουλου και το σκορ στο 17-17. Μπλοκ του Παπαγγελόπουλου πάνω στον Ντόκιτς 18-17. 20-18 με άσο του Ρουμελιωτάκη. Ο Παπαδόπουλος μείωσε σε 20-19. Ο Παπαδόπουλος με μπλοκ ισοφάρισε σε 20-20. Ο Ντόκιτς ισοφάρισε σε 21-21. Στο φιλέ η μπάλα στο σέρβις του Γιοβάνοβιτς 22-22. Ο Μπίσσετ έκανε το 24-23. Με μπλοκ πάνω στον Ντόκιτς τελειώνει το ματς με 25-23 και η Κηφισιά επικράτησε με 3-1 σετ του Φοίνικα.