Με νίκη 3-0 σετ επί του ΟΦΗ έκλεισε την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος ο Φοίνικας Σύρου ONEX

«Κλείδωσε» τη δεύτερη θέση το «Πειρατικό

• Τετάρτη, 24 Μαρτίου, 2021 - 21:10

Με μία σχετικά εύκολη νίκη με 3-0 επί του ΟΦΗ έκλεισε η κανονική περίοδος του πρωταθλήματος της Volley league για τον Φοίνικα Σύρου ONEX. Το συγκρότημα του Ιγκόρ Γιούρισιτς δεν αντιμετώπισε καμία δυσκολία κι έφτασε εύκολα στη νίκη και ταυτόχρονα στην εξασφάλιση της δεύτερης θέσης του βαθμολογικού πίνακα της Volley league. Ο Ζίγκα Στερν με τον Νίκο Παπαγγελόπουλο ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές για την ομάδα της Σύρου, ενώ για δεύτερο σερί παιχνίδι ο Κουπόνο Φέυ ήταν πάρα πολύ θετικός. Ο Φέυ πήρε τη θέση του Πρωτοψάλτη στο αρχικό σχήμα της ομάδας και δικαίωσε τον προπονητή του για την επιλογή να του δώσει χρόνο συμμετοχής.

Τώρα όσον αφορά στο αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης ο Φοίνικας μετά το αρχικό σκέλος του σετ όπου οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, άρχισε να πατά γκάζι και να φτάνει εύκολα στο 2-0. Η εικόνα του αγώνα ήταν πάνω -κάτω η ίδια και στα επόμενα δύο σετ. Το «Πειρατικό» πλέον θα διεκδικήσει στην επόμενη φάση με όσες πιθανότητες υπάρχουν ακόμη και για τον τίτλο καθώς ο Ολυμπιακός έχει εξασφαλίσει σ’ αυτήν την πρώτη φάση του πρωταθλήματος μία σημαντική βαθμολογική διαφορά.  Από εκεί και πέρα ο ΟΦΗ τερμάτισε στην 8η θέση της κανονικής περιόδου και στρέφει το ενδιαφέρον του στους αγώνες της επόμενης φάσης του πρωταθλήματος.

1ο σετ

Ο Κουπόνο Φέυ μετά την πολύ καλή του απόδοση στο ματς με τον Παναθηναϊκό «ανάγκασε» τον κ. Γιούρισιτς να του δώσει φανέλα βασικού και στο αγώνα με τον ΟΦΗ στη Σύρου. Ο Φέυ πήρε τη θέση του Πρωτοψάλτη ο οποίος έκατσε στον πάγκο, όπως επίσης οι Μαρούλης και Ράντκε. Βασικός στη θέση ένα ήταν ο Ρούσης ο οποίος ξεκίνησε και με τον Παναθηναϊκό, όμως τότε αντικαταστάθηκε από τον Μαρούλη.

Ο πρώτος πόντος του αγώνα πήγε στον ΟΦΗ μετά από φάση διαρκείας με τον Σαρικεΐσογλου να ανοίγει το σκορ. Ο Ράιστ με ωραίο πλασέ έκανε το 2-2 και ο Νίκος Παπαγγελόπουλος πήγε στην γραμμή του σέρβις. Ο Φέυ ισοφάρισε και πάλι με 4-4 και ο Μαρξ στη συνέχεια έκανε το 4-5. Ο Μπράουν πήρε το μπλοκ άουτ για το 5-5, με τις δύο ομάδες σ’ αυτό το πρώτο σκέλος του αγώνα, πηγαίνουν πόντο – πόντο. Ο Ράιτς στην κόντρα επίθεση το 6-5 και ο Φοίνικας ONEX πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ. Ο Διαγώνιος της Συριανής ομάδας μετά από φάση διαρκείας έκανε το 8-6. Ο Σαρικεΐσογλου ισοφάρισε σε 2-2 και οι Κρητικοί έτρεξαν ένα μίνι σερί 0-2. Άσσος από τον Στερν 10-8. Ο Φέυ με μπλοκ έκανε το 13-10 για τους Συριανούς. Εκτός αγωνιστικού χώρου η επίθεση του Ρουμελιωτάκη 15-11. Στην μεγάλη διαγώνιο η επίθεση του Στερν 16-12. Στην κόντρα η επίθεση του Στερν 19-14 Νέα επίθεση από τον Στερν 20-14 και ο Φοίνικας ONEX αυξάνει τη διαφορά στο σκορ και αποκτά ένα σημαντικό πλεονέκτημα. Άσσος από τον Στερν 22-15 και οι γηπεδούχοι στο +7. Ο Μαρξ στην κόντρα 22-27 και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο σκορ και ο Παπαγγελόπουλος με μπλοκ διαμόρφωσε το 23-17. Ο Στερν ήρθε πίσω από την πίσω ζώνη έκανε το 25-18 και άνοιξε το σκορ στα σετ (1-0) για τον Φοίνικα Σύρου ONEX.

2ο σετ

Με το μπλοκ του Ράιτς πάνω στον Μαρξ ξεκίνησε το σετ 1-0. Ο Παπαγγελόπουλος με πρώτο χρόνο το 2-1. Άσσος από τον Στερν 3-1 (τρίτος άσσος από τον Σλοβένο). Ο Παπαγγελόπουλος με μπλοκ στον Σαρικεΐσογλου έκανε το 4-1. Νέος άσσος από τον Στερν 5-1 για το «Πειρατικό» Ο Καρατζάς σταμάτησε τον Ράιτς και ο ΟΦΗ μείωσε σε 5-4. Κακή πάσα του Ρούση στον Παπαγγελόπουλο και δέχθηκε το μπλοκ 5-5 και οι φιλοξενούμενοι έτρξαν σερί 0-4. Ο Μπάρουν με μπλοκ έκανε το 7-5. Λάθος από τον Φέυ (7-7). Άσσος από τον Μαρξ 7-8 και ο Ιγκόρ Γιούρισιτς κάλεσε τάιμ άουτ καθώς είδε την ομάδα του να μην αποδίδει όπως θα ήθελε. Νέος άσσος από τον Γερμανό του ΟΦΗ 7-9. Ο Ράιτς πήρε τον πόντο και οι Συριανοί μείωσαν σε 8-9. Ο Φέυ με ωραίο πλασέ το 9-9. Ο Ράιτς με άσσο έβαλε και πάλι μπροστά στο σκορ (10-9) την ομάδα της Σύρου. Μονό μπλοκ από τον Αντρέ Μπράουν 12-9. Ο Κουπόνο Φέυ στην μικρή διαγώνιο το 13-11. Στην κόντρα ο Ράιτς πήρε το μπλοκ άουτ για το 14-11. Ο Στερν με πλασέ το 15-11 και το «Πειρατικό» στο +4. Στερν και Μπράουν με μπλοκ ανέβασαν ακόμη περισσότερο τη διαφορά (16-11) και ο Άκης Φλαούνας κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Ρούσης νίκησε πάνω στον φιλέ τον Φραγκιαδάκη και έκανε το 18-14. Ο Στερν με ανάποδο χέρι έκανε το πλασέ για το 19-14. Ο Παπαγγελόπουλος σταμάτησε τον Μαρξ και διαμόρφωσε το 20-14 με τη διαφορά να ανεβαίνει στο +6. Άσσος από τον Ρούση 21-14. Άσχημη επίθεση από τους Κρητικούς και το σκορ για τον Φοίνικα ONEX έγινε 24-15. Στο φιλέ σταμάτησε το σέρβις του Κωστόπουλου 24-16. Ο Κουπόνο Φέυ πήρε το μπλοκ άουτ 25-17 και έκανε 2-0.

Το «Πειρατικό» από την αρχή του δεύτερου σετ έδειξε να το ελέγχει καθώς προηγήθηκε νωρίς- νωρίς και με διαφορά. Ακόμη κι όταν οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και πέρασαν μπροστά με 7-9, οι Συριανοί πάτησαν γκάζι, ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση κι έφτασαν εύκολα στο 25-17.

3ο σετ

Εκτός αγωνιστικού χώρου η επίθεση του Ράιτς για το 0-2. Άσσος από τον Στερν για το 2-2 (πέμπτος άσσος από τον Σλοβένο). Ο Φραγκιαδάκης με μπλοκ πάνω στο Φέυ έκανε το 3-4 για τους Κρητικούς. Ο Ράιτς πήρε το μπλοκ άουτ για το 4-4. Ο Φέυ με μπλοκ στο Μαρξ έκανε το 6-5. Εκτός αγωνιστικού χώρου η μπάλα από την επίθεση του Μαρξ 8-6. Ο Παπαγγελόπουλος με πρώτο χρόνο έκανε το 10-8 για τους Συριανούς. Λάθος από τον Χαραλαμπίδη 13-10. Ο Ρουμελιωτάκης πήρε έναν δύσκολο πόντο καθώς ο Γκαράς δεν κατάφερε να βγάλει άμυνα 14-13. Ο Φέυ με πλασέ έκανε το 15-14. Λάθος των Κρητικών μετά το σέρβις του Φέυ 16-14. Ο Ράιτς στην κόντρα επίθεση έκανε το 17-14. Μπλοκ του Φραγκιαδάκη πάνω στον Στερν 17-15. Ο Παπαγγελόπουλος με μπλοκ πάνω στον Μάρξ έκανε το 19-15 και το «Πειρατικό» στο +4. Νέο μπλοκ από τους Παπαγγελόπουλο και Στερν για το 21-16. Ο Μαρξ μείωσε σε 21-17 για το ΟΦΗ. ο Στερν τελείωσε τη φάση με ωραίο πλασέ στην κόντρα και διαμόρφωσε το 22-17 και ο κ. Φλαούνας κάλεσε τάιμ άουτ. Άσσος από τον Στερν 23-17. Τον έβδομο του άσσο πανηγύρισε ο Στερν 24-17. Ο Νίκος Μήλης με επίθεση στην μικρή διαγώνιο πήρε τον πόντο διαμόρφωσε το 25-18 και το «Πειρατικό» πήρε μία εύκολη νίκη με 3-0 σετ επί του ΟΦΗ.

Ο προπονητής του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ Ιγκορ Γιούρισιτς είπε: «Θέλω να συγχαρώ τους παίκτες μου. Κάναμε λίγα λάθη και είμαι ευχαριστημένος γι' αυτό δεν αλλάζει κάτι που πάμε στην Β φάση. Κουβαλάμε τους πόντους. Οι δυο επόμενες εβδομάδες θα έχει σκληρούς αγώνες».

O προπονητής του Ο.Φ.Η. Άκη Φλαούνας είπε: «Ξέραμε ότι θα παίξουμε με μια πάρα πολύ καλή ομάδα που διεκδικεί τον τίτλο. Μετά το νέο που μάθαμε για συνέχεια του πρωταθλήματος, κάναμε μια διαχείριση δυνάμεων. Αυτό που με ευχαριστεί είναι η διάθεση των παιδιών. Δεν έχουμε βάθος πάγκου για να ανταπεξέλθουμε. Θα πάμε στην Αθήνα να παλέψουμε 3 παιχνίδια. Δεν ξέρω πόσο θα αντέξουμε να ανταποκριθούμε. Είναι ένα κουίζ για εμάς».

Φοίνικας Σύρου ONEX – ΟΦΗ 3-0

Τα σετ: 25-18, 25-17, 25-18 σε 75'

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Μουλά Λεμονιά. Παρατηρητής: Πολίτης. Επόπτες: Μπαρμπούνης, Βρούτσης. Γραμματεία: Πιρπινιά.