Λιγοστεύουν οι ελπίδες για παραμονή μετά και τη νέα ήττα

Καταδικαστική ήττα για... Πανναξιακό

• Τετάρτη, 12 Απριλίου, 2017 - 06:09
  • /   Eνημέρωση: 12 Απρ. 2017 - 18:00

Η ομάδα της Νάξου έπαιζε ένα από τα... τελευταία της χαρτιά στην Κρήτη και συγκριμένα ήθελε μόνο νίκη απέναντι στον ΟΦΗ, για να εξακολουθεί να έχει ελπίδες για την παραμονή στην Γ΄ Εθνική κατηγορία. Οι παίκτες του κ. Βάβουλα αν και ήθελαν τη νίκη, δεν κατάφεραν να φτάσουν σε απόδοση τέτοια που να τους επιτρέψει να τη διεκδικήσουν, αφού οι γηπεδούχοι αν και βαθμολογικά αδιάφοροι έπαιξαν όσο χρειάστηκε για να πάρουν το τρίτος τους συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα. Οι Κρητικοί έφτασαν σχετικά εύκολα στη νίκη με 80-71 και ουσιαστικά έστειλε στο τοπικό πρωτάθλημα τους Ναξιώτες, που δύσκολα πλέον μπορούν να σώσουν την... παρτίδα.

Το συγκρότημα του Γιάννη Κόκκινου μπήκε δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκε στο 2’  με 7-0. Η συνέχεια, μάλιστα, ήταν ακόμη καλύτερη, αφού μ’ ένα σερί 9-0 έκανε το 18-6 στο 6’ και απέκτησε μια σημαντική διαφορά από νωρίς. Με πλουραλισμό στην επίθεση οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και στο 10’ ήταν μπροστά στο σκορ με διαφορά έντεκα (11) πόντων, 20-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν το «πρόσωπό» τους, βρήκαν λύσεις στο σκορ και στο 14’ μείωσαν στους... πέντε 25-20. Οι νικητές, βέβαια, έδειξαν ωριμότητα αμέσως και… αποκατέστησαν την τάξη. Στο 18’ έφτασαν στο +14 (38-24), ενώ το ημίχρονο έκλεισε με 44-32.

Στην 3η περίοδο ο ΟΦΗ ήταν αποφασισμένος να «καθαρίσει» το ματς και «έτρεξε»» ένα 9-0 για να περάσει 55-36 στο 24’, και το +19 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά που είχε πάρει μέχρι τότε στη συνάντηση.

Στα επόμενα λεπτά, ωστόσο, οι «ασπρόμαυροι» είχαν ένα «νεκρό» διάστημα, δε σκόραραν αρκετά, αλλά κρατούσαν ένα καλό προβάδισμα κι έτσι το αποτέλεσμα στο 30’ ήταν 61-46. Οι Κρητικοί είχαν «αγκαλιάσει» τη νίκη και ήλεγχαν απόλυτα την κατάσταση.

Στην τελευταία περίοδο το σύνολο του Κόκκινου κρατούσε χωρίς πρόβλημα τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα. Στο 34’ το σκορ ήταν 71-51 και όλα έδειχναν να έχουν κριθεί. Ο έμπειρος τεχνικός, μάλιστα, έδωσε σ’ ένα ακόμη παιχνίδι χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς Καλλέργη και Μαματζάκη, ενώ στα θετικά συγκαταλέγεται και η επιστροφή μετά από καιρό του Βλαχάκη, που έδειξε σαν να μην… έλειψε καθόλου.

Στα τελευταία λεπτά του ματς, πάντως, ο ΟΦΗ χαλάρωσε, Πανναξιακός… μάζεψε τη διαφορά, έκανε το 73-67 στο 38’, όμως μ’ ένα σερί 5-0 έγινε το 78-67 και τα πάντα τελείωσαν.

ΟΦΗ – Πανναξιακός 80-71
Διαιτητές: Καρακωνσταντόπουλος-Χριστοδουλάκης.
Τα δεκάλεπτα: 20-9, 44-32, 61-46, 80-71.
ΟΦΗ (Κόκκινος): Μητρόπαπας 5 (1), Κριθινάκης 3 (1), Μαϊστρέλης, Ξενάκης 9 (1), Μπούμπαρης 13, Καρλάφτης 9 (3), Αγαπιάδης 12 (2), Καλλέργης, Μαματζάκης, Βλαχάκης 8 (2), Κυρίτσης 8 (2), Μουλάς 13 (1).
ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Βάβουλας): Πολίτης 8 (1), Σβορώνος 3 (1), Μαγγιώρος, Μάκος 3 (1), Γεωργιάδης 2, Μάνο, Τζίμης 17 (1), Μάκαρης 6, Δαχρετζής 13, Καδηγιαννόπουλος 9 (1), Μυλωνάς 10.

Η Α.Ε. Σαντορίνης επικράτησε με 87-94 του Άρη στο κλειστό της Νίκαιας

Νίκησε κι… ελπίζει

Ένα τεράστιο… διπλό πήρε η Α.Ε. Σαντορίνης, που κέρδισε εκτός έδρας τον Άρη Νίκαιας με 87-94 κι αύξησε τις ελπίδες της για παραμονή στην κατηγορία. Κάθε παιχνίδι κι ένας… τελικός για την ομάδα της Σαντορίνης, αφού κάνει μεγάλο αγώνα για να καταφέρει να παραμείνει στην Γ’ Εθνική κατηγορία. Οι Κυκλαδίτες από την πρώτη κιόλας περίοδο έδειξαν τις προθέσεις τους και έχοντας κλείσει τους διαδρόμους προς την ρακέτα τους, κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι στο σκορ με 18-21. Η εικόνα ήταν η ίδια και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους παίκτες των Πεταλωτή και Γαλαίο, να κρατούν το υπέρ τους προβάδισμα και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το +3. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι βγήκαν στο παρκέ για με στόχο να πιέσουν και να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση. Η Σαντορίνη είχε τις λύσεις στην πίεση που της ασκήθηκε και μάλιστα κατάφερε να διευρύνει τη διαφορά από το +3 στο +6. Στη τέταρτη περίοδο όλοι περίμεναν του φιλοξενούμενους να παίξουν με τον… χρόνο, αντίθετα οι Σαντορινιοί έπαιξαν το μπάσκετ που γνωρίζουν και σχετικά εύκολα έφτασαν στην νίκη με 87-94. Το… ροζ φύλλο αγώνα που πήραν,  τους δίνει το δικαίωμα να ελπίζουν για ένα καλύτερο μέλλον, αλλά και να παλέψουν για την παραμονή.

Άρης Νίκαιας – ΑΕ Σαντορίνης 87-94
Διαιτητές: Χαλαμπαλάκης – Ροδίτης.
Τα δεκάλεπτα: 18-21, 41-44, 68-74, 87-94.
ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Ζερβουλάκος): Γεωργουσόπουλος, Καρβούνης 12 (4), Σκιαθίτης 4, Αγγελόπουλος, Θαλασσινός 7 (1), Αγγελίδης, Γαλίτης 6, Κόλλιας 19, Στέφος 6, Δρίβας 8 (2), Καρυπίδης 27 (1).
ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ (Πεταλωτής, Γαλαίος): Νικολαΐδης 33 (4), Σταύρου 2, Λουίζι 7 (1), Βουρτζούμης 11 (2), Δουλγεράκης 3, Παπαδόπουλος 16, Σάκοτα 22.

Διαιτητές: Χατζημάρκος – Αγγελής.
Τα δεκάλεπτα: 5-19, 14-46, 22-69, 30-83.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (Μελέτης): Γεμενής 1, Σβαρνάς, Ανδρικόπουλος 6, Παπαδημητρίου, Γιαννάκης 2, Σαμιώτης 6, Πεζός 4, Κορομηλάς 9(1), Μάνδαλος, Σατράς 2.
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Καπλανίδης): Κουκουράβας 9(1), Τρύπας 10(2), Χρήστου 10, Παπαδημητρίου 5(1), Ασημακόπουλος 11(1), Γκοράτσας 3(1), Χαρίσης 10(2), Χρύσης 23, Κατσούβας 2.

Πόλις Καλλιθέας – Λοκρός Αταλάντης 71-85
Διαιτητές: Μακρής – Σωτηρχέλης.
Τα δεκάλεπτα: 21-20, 39-37,50-64, 71-85.
ΠΟΛΙΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Εξαρχος Σπύρος, Εξαρχος Βασίλης): Μπογδανίδης 10 (2), Ζήσης 2, Κακαργιάς 3 (1), Θεοδωράκος 16 (1), Τσικούρας , Ευστρατίου 17 (2), Αρκουμάνης 5 (1), Λυγγερίδης 9, Καβελλάρης, Κωνσταντίνου 3 (1), Λάμπος 6, Γούβαλης.
ΛΟΚΡΟΣ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ (Μάτος): Διαμαντής, Ρούζιος 8 (1), Ρουμελιώτης 25 (4),Κρεμετάτος 4, Ντέντας 2 , Νικολάου, Γκραικός-Καψύχας, Μπολμάτης 2, Μάτος Αν. 20, Μάτος Αγ. 19 (5), Θοδως 1, Παπαηλιού 4.

Η βαθμολογία (σε 22 αγώνες): Διαγόρας Δρυοπιδέων 38, Ιπποκράτης Κω 37, Πεντέλη 34, Έσπερος Λαμίας 34, Λοκρός Αταλάντης 33, ΟΦΗ 31, Κάδμος 31, Άρης Νικαίας 29, ΑΕ Σαντορίνης 28, Πανναξιακός 26, Νίκη Αμαρουσίου 26, Πόλις Καλλιθέας 24, Προμηθέας Χαλανδρίου 24.

Η επόμενη αγωνιστική (23η, 30/04):
Λοκρός Αταλάντης – Άρης Νίκαιας, Σαντορίνη – ΟΦΗ, Διαγόρας Δρυοπιδεών – Πόλις Καλλιθέας, Ιπποκράτης Κω – Έσπερος Λαμίας, Νίκη Αμαρουσίου – Προμηθέας Χαλανδρίου, Πεντέλη – Κάδμος.
Ρεπό: Πανναξιακός.