“Χρυσό” βαθμό πήρε στο Ηράκλειο ο Πανναξιακός, αφού ήρθε 1-1 με τον ΠΑΟ Κρουσώνα

Δείχνει να “ξεκολλάει”

Με το βαθμό της ισοπαλίας έφυγε από την Κρήτη και συγκεκριμένα από το Ηράκλειο ο Πανναξιακός, που έφερε 1-1 με τον ΠΑΟ Κρουσώνα.

Οι Ναξιώτες ήταν βελτιωμένοι σε σχέση με την εικόνα που παρουσίασαν στα προηγούμενα παιχνίδια, καθώς αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη πίεσαν για την ισοφάριση και τα κατάφεραν.

Το γκολ για τους γηπεδούχους το σημείωσε ένας πρώην παίκτης του Πανναξιακού, καθώς ο Κώστας Δερμιτζάκης αγωνίζεται στον ΠΑΟ Κρουσώνα. Οι Κρητικοί λίγα λεπτά αργότερα ζήτησαν πέναλτι για χέρι μέσα στην περιοχή, όμως ο διαιτητής της αναμέτρησης έκανε νόημα να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Το μόνο που έχει να θυμάται από το πρώτο ημίχρονο του αγώνα ο Πανναξιακός ήταν η πολύ καλή κεφαλιά του Ντούκα, όμως ο Χριστοδουλάκης έσωσε την εστία του.

Στην επανάληψη οι Ναξιώτες ανέβασαν “ταχύτητα”, πίεσαν για την ισοφάριση και τα κατάφεραν στο 52' με την κεφαλιά του Ντούκα, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Παπασταθόπουλου.

“Αυτοκτονήσαμε”

Ο προπονητής του ΠΑΟ Κρούσωνα μετά το τέλος της αναμέτρησης τα “έβαλε” με την διαιτησία λέγοντας: “Tο σημερινό ματς, που ήταν τελικός για εμάς και είχαμε τον έλεγχο 90 λεπτά με ευκαιρίες και χωρίς να δημιουργήσει φάσεις ο αντίπαλος, θα το χαρακτηρίσω με μία λέξη: “Αυτοκτονήσαμε”. Είμαστε αυτόχειρες πληρώνοντας και πάλι μία στιγμή αδυναμίας και τα διαιτητικά λάθη. Για άλλη μια φορά στην έδρα μας οι διαιτητές που μας αδικούν είναι από τα Χάνια Τυχαίο; Ας το πούμε έτσι. Στο τελευταίο ματς που έχουμε για το 2013 θα προσπαθήσουμε να διεκδικήσουμε ότι μπορούμε και έπειτα να ενισχύσουμε την ομάδα για το υπόλοιπο του πρωταθλήματος”.

“Δίκαιο το αποτέλεσμα”

Από την πλευρά του ο Γιώργος Βλαστός ευχαρίστησε τους Κρουσωνιάτες για τη φιλοξενία, ενώ χαρακτήρισε δίκαιο το αποτέλεσμα: “Καταρχήν θέλω να σταθώ στην καταπληκτική φιλοξενία του ΠΑΟ Κρουσώνα και θα την ανταποδώσουμε στη Νάξο. Αναφορικά με το ματς. Και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά. Εμείς βρεθήκαμε πίσω στο σκορ χωρίς να μας δημιουργήσει ο ΠΑΟΚ κάποιες ιδιαίτερες ευκαιρίες. Εμείς είχαμε πίεση γιατί το τελευταίο διάστημα δεν είχαμε καλά αποτελέσματα και θέλαμε ένα καλό αποτέλεσμα στον Κρουσώνα,. Ήταν ένα δυνατό ματς και όχι τεχνικό. Στο πρώτο ημίχρονο ο Κρουσώνας είχε την υπεροχή και προσπαθήσαμε με αντεπιθέσεις να γίνουμε απειλητικοί. Στην επανάληψη μπήκαμε πιο παθιασμένα και επιθετικά και καταφέραμε να ισοφαρίσουμε γρήγορα. Αν είχαμε καλύτερη τελική πάσα μπορούσαμε και κάτι παραπάνω. Το αποτέλεσμα ήταν δίκαιο”.

Διαιτητές: Χρυσός, Μαρνέζος-Πετεινάτος (Χανίων)

ΠΑΟ ΚΡΟΥΣΩΝΑ (Μύρων Σηφάκης): Χριστοδουλάκης, Μασέλης, Τζωρμπατζάκης, Mακατουνάκης (31' λ. τρ. Κουράκης), Κορδονούρης, Ταβλαδωράκης, Καπετανάκης (70' Νύκταρης), Παπαρούνας (75' Καφετζόπουλος), Αλέκου, Δερμιτζάκης, Παππάς

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Γιώργος Βλαστός): Tσαϊλάκης, Παπαδόπουλος, Τσαρτσαράς, Μεσημέρης, Καλογέρης, Σάββας, Καρούσης (88' Κατσάνης), Μποδώνιας, Ντούκα, Παπασταθόπουλος (85' Μπανακάκης), Βούλγαρης.

ΠΑΟ Κρουσσώνος – Πανναξιακός 1-1

Μανδραϊκός – Ηλυσιακός 2-2

Αιγάλεω – Ερμής Ζωνιανών 1-0

Άγιος Νικόλαος – Ηρόδοτος 0-1

Κηφισιά – Περαμαϊκός 2-0