Πέρασε απο τη Θεσσαλονίκη... το "Πειρατικό"

Ο Φοίνικας Σύρου νίκησε τον Άρη στη Θεσσαλονίκη με 3-1 σετ σημειώνοντας την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο εφετινό πρωτάθλημα της Volleyleague ΟΠΑΠ αλλά και τη δεύτερη συνεχόμενη.

Αντίθετα ο Άρης παρά τις προσπάθειες που έκανε δεν απέφυγε την τρίτη ήττα σε ισάριθμους αγώνες. Ο Άρης αγωνίστηκε χωρίς τους Απόστολο Αρμενάκη και Θάνο Ντίνα, οι οποίοι δεν κατάφεραν να ξεπεράσουν τον τραυματισμό τους στον τετρακέφαλο και τη μέση αντίστοιχα.

Ο Άρης ξεκίνησε δυνατά και με τον Κυριακίδη διαγώνιο προηγήθηκε 11-6 στο 1ο σετ. Ο Φοίνικας αντέδρασε, σίγα σιγά ροκάνισε τη διαφορά και με ένα σερί 6-0 προηγήθηκε με 12-11. Οι νησιώτες δεν έχασαν από εκείνο το σημείο το προβάδισμα και κατέκτησαν το σετ με 25-19.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 2ο σετ. Οι «κιτρινόμαυροι» πήραν από την αρχή τα ηνία στο προβάδισμα βρέθηκαν μπροστά με 11-8 και 14-9. Ο Φοίνικας κάλυψε τη διαφορά και πέρασε και μπροστά 21-20 αλλά με μπροστάρη τον Κυριακίδη ο Άρης έκανε σερί 4-0 και προηγήθηκε 24-21. Ο Φοίνικας με μπλοκ ισοφάρισε 24-24 αλλά με επίθεση του Ρόλιτς και μπλοκ των Κυριακίδη – Γάτση ο Άρης πήρε το σετ 26-24 και ισοφάρισε σε 1-1 σετ.

Το 3ο σετ ήταν μονόλογος του Φοίνικα. Στο 4ο σετ ο Άρης άντεξε μέχρι το 14-14. Με σερί 3-0 ο Φοίνικας ξέφυγε και έφτασε στην «καθαρή» νίκη.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Δανιηλίδου