Ένας... Τεράστιος Φοίνικας επικράτησε με 3-2 σετ του Ολυμπιακού στη Β' κλειστή αίθουσα του Αθλητικού Κέντρου

Ένας Φοίνικας για μεγάλα πράγματα

Ο Φοίνικας Σύρου έχει κάνει ένα ονειρεμένο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα της Volleyleague, καθώς μετρά τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια. Το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό μπορεί να ήταν για την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος, όμως μετά την αναβολή διεξήχθη με αρκετή καθυστέρηση. Οι Συριανοί απέναντι στον Ολυμπιακό πραγματοποίησαν την καλύτερή τους εμφάνιση, έδειξαν στοιχεία μεγάλης ομάδας και σκόρπισαν φιλοδοξίες στους φιλάθλους τους. Το συγκρότημα του Ντούσκο Νίκολιτς αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-1 δεν τα παράτησε, πίεσε με την έναρξη του δευτέρου σετ από τη γραμμή του σερβίς και αύξησε την πίεση πάνω στον φιλέ. Το 0-1 έγινε 2-1 και ο Φοίνικας έχασε μέσα από τη χέρια του την καθαρή νίκη, αφού στο τέταρτο σετ ήταν μπροστά με 24-23, όμως ένα σερί 0-3 του Ολυμπιακού με τους Έγκλεσκαλνς, Όγκουρτσακ και Κοκκινάκη, έφερε το ματς στα ίσα. Στο τάι μπρέικ, αν και η ψυχολογία ήταν υπέρ των φιλοξενουμένων και σε ένα μεγάλο μέρος στο τελευταίο σετ ήταν πίσω στο σκορ, ο Φοίνικας έδειξε πόσο μεγάλη ομάδα έχει γίνει και δικαίως θεωρείται ένα από τα φαβορί, αφού μόνο ένα σύλλογος με χαρακτήρα μπορούσε να πάρει μία τέτοια νίκη.

Το ντέρμπι της πρώτης αγωνιστικής μεταξύ του Φοίνικα και του Ολυμπιακού ήταν ένα ματς διαφήμιση για το άθλημα, αφού οι θεατές όλης της Ελλάδας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ένα παιχνίδι με πολλές θεαματικές φάσεις.

Τέλος, στο γήπεδο για να παρακολουθήσουν τον αγώνα μεταξύ του Φοίνικα και του Ολυμπιακού ήταν οι τέσσερις αθλήτριες που ήρθαν στην πρωτεύουσα των Κυκλάδων για να εκπροσωπήσουν τον Σύλλογο Ελλήνων Ολυμπιονικών, στον 21 δρόμο Ειρήνης. Οι: Πηγή Δεβετζή, Έφη Παππά, Ειρήνη Αιηνδηλή και η Νίκη Μπακογιάννη βρέθηκαν στην Β' κλειστή αίθουσα του Αθλητικού κέντρου και απόλαυσαν όπως όλος ο κόσμος άλλωστε το μεγάλο ντέρμπι της πρώτης αγωνιστικής και έδειξαν να μένουν ευχαριστημένες από το θέαμα που πρόσφεραν οι παίκτες και των δύο ομάδων.

Το ματς

Το πρώτο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες αφού όποια ομάδα κι αν προσπάθησε να ξεφύγει, η άλλη αμέσως μείωνε στο σκορ. Μετά το 15-16 οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα οριακό προβάδισμα με τον Φοίνικα να προσπαθεί να είναι κοντά στο σκορ. Τελικά το σετ το πήρε ο Ολυμπιακός με 23-25.

Στο δεύτερο σετ οι ερυθρόλευκοι είχαν σταθερό προβάδισμα μεταξύ τριών και τεσσάρων πόντων. Ο Φοίνικας προσπαθούσε να αντιδράσει πλησίασε στους δύο, 16-18 και έφερε το ματς στα ίσα 19-19. Ο Κάλντγουελ έβαλε τον Φοινίκια μπροστά στο σκορ με 20-19. Με μπλοκ ο Πάρις έδωσε αέρα δύο πόντων στον Φοίνικα 21-19. Ο Ολυμπιακός μείωσε στον ένα,ν 23-22 και ο κ. Νίκολιτς κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Παπαδόπουλος πήρε το μπλοκ και έκανε το 24-23 και στη συνέχεια ο διαιτητής έδωσε παράβαση και ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 1-1 (25-23).

Τρίτο και καλύτερο αγωνιστικά σετ και τους Συριανούς αφού ήταν καθ' όλη τη διάρκειά του μπροστά και μάλιστα με μεγάλη διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι αν και προσπάθησαν δεν κατάφεραν να σταματήσουν τη φόρα του Φοίνικα κι αυτό έφερε το 25-20 και το 2-1 σετ.

Το τέταρτο και κρισιμότερο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες, λεπτομέρειες οι οποίες δεν ήταν δυστυχώς για τον Φοίνικα καθώς οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 24-26 και έφεραν το ματς στα ίσα. Οι Συριανοί βρέθηκαν κοντά στο 3-1 σετ, αφού ήταν μπροστά με 24-23, όμως ένα σερί 0-3 των φιλοξενουμένων έδωσε το σετ στον Ολυμπιακό. Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τον Ολυμπιακό στο τέλος του σετ ήταν οι: Έγκλεσκαλνς, Όγκουρτσακ και Κοκκινάκης οι οποίοι εξασφάλισαν τον έναν βαθμό για τους Πειραιώτες.

Στο τελευταίο και πέμπτο σετ οι Συριανοί έδειξαν τεράστια ψυχραιμία και πολλά ψυχολογικά αποθέματα, αφού αν και βρέθηκαν πολύ κοντά σε μία καθαρή νίκη, αυτή τελικά δεν ήρθε αφού οι Ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν σε 2-2 σετ. Αν και αρχικά ο Φοίνικας ήταν πίσω στο σκορ με επίθεση διαρκείας ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση και επικράτησε με 16-14 και έκανε το 3-2 παίρνοντας τεράστια νίκη κόντρα σε έναν δυνατό αντίπαλο, αλλά και έσπασε το αήττητο των ερυθρολεύκων.

Ο Σέρβος προπονητής του Φοίνικα Σύρου Ντούσκο Νίκολιτς δήλωσε: «Νικήσαμε έναν πολύ μεγάλο αντίπαλο και αυτό μας κάνει διπλά χαρούμενους. Στο τέλος ήμασταν και λίγο τυχεροί αλλά η τύχη βοηθάει τους θαρραλέους και τους τολμηρούς και εμείς τα είχαμε και τα δύο. Αν βελτιώσουμε την υποδοχή μας θα μπορέσουμε να παίξουμε ακόμα καλύτερα και να έχουμε τύχη στη ρεβάνς που έχουμε την Τετάρτη με την Αντεβέρπ στο γήπεδο μας. Ευχαριστούμε τον κόσμο για την υποστήριξη».

Ο Σέρβος διαγώνιος του Φοίνικα Σύρου Τόμισλαβ Ντόκιτς έτρεξε να πάρει αγκαλιά την κόρη του και να δηλώσει: «Είναι το καλύτερο δώρο αυτή η νίκη και αυτό το φιλί από την κόρη μου. Κάναμε μεγάλη προσπάθεια απέναντι σε πολύ μεγάλο αντίπαλο. Μακάρι να συνεχίσουμε έτσι όπως σήμερα και στο τέλος θα ελπίζουμε σε κάτι καλό».

Ο Ιταλός προπονητής του Ολυμπιακού Ρομπέρτο Πιάτσα είπε: «Είναι ένα καταστροφικό αποτέλεσμα για την ομάδα μου με πολύ κακή εμφάνιση και σε πολύ άσχημη στιγμή πριν από ευρωπαϊκό αγώνα. Δεν παίζουμε μόνο για τον εαυτό μας αλλά για τη φανέλα του Ολυμπιακού. Δεν ήμασταν αυτοί που έπρεπε και είχαμε απαράδεκτη εικόνα στο γήπεδο. Θα προσπαθήσουμε να κρατήσουμε τα θετικά και να δουλέψουμε στα λάθη μας».

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού Μενέλαος Κοκκινάκης είπε: «Έγινε ωραίος αγώνας που τον ευχαριστήθηκε ο κόσμος αλλά όχι και εμείς. Κάναμε αδικαιολόγητα λάθη και δείξαμε μία κακή εικόνα που μέχρι τώρα δεν είχαμε ξαναδείξει. Δεν έχουμε χρόνο για κλάματα, πρέπει να δούμε μπροστά και στο τέλος να είμαστε στους διεκδικητές των τίτλων».

Φοίνικας Σύρου - Ολυμπιακός 3-2 σετ

Τα σετ: (23-25, 25-23, 25-20, 24-26, 16-14) σε 140΄

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 11 (7/10 επ, 4 μπλοκ), Φέργκιουσον 14 (9/13 επ, 5 μπλοκ), Πάρις 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ), Κάλντγουελ 21 (17/31 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 63% υπ -34% άριστες), Ντόκιτς 19 (14/42 επ, 3 άσσοι 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος Παναγιώτης 10 (10/22 επ, 60% υπ - 43% άριστες), / Ζήσης (λ, 82% υπ - 45% άριστες), Ηλίας, Μουρούτης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος, Στιβαχτής, Εγκλεσκαλνς 28 (24/54 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τσουκ 7 (6/20 επ, 1 μπλοκ29% υπ -7% άριστες), Ογκουρτσακ 13 (10/23 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 55% υπ - 30% άριστες), Σπίνου 5 (4/10 επ, 1 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 52% υπ - 38% άριστες), Κοκκινάκης 13 (11/22 επ, 2 άσσοι, 40% υπ -40% άριστες), Παπαδόπουλος Χρήστος 4 (1/5 επ, 1 άσσος, 2 μποκ), Σφενδυλάκης.

Ανακοίνωση Φοίνικα Σύρου για το ματς με την Antwerp

Την Τετάρτη 18/11 και ώρα 19:00 η ομάδα μας αντιμετωπίζει την ομάδα της TOP CALLANT ANTWERP ,στόν αγώνα ρεβάνς για την πρόκριση στους 16 του Ευρωπαικού Κυπλελου CEV CUP.

Γιά την καλύτερη εξυπηρέτησή σας ,θα γίνεται προπώληση εισιτηρίων του εν λόγω αγώνα από το Γραφείο της ομάδας μας στο κέντρο της πόλης.Οι ώρες διάθεσης των εισιτηρίων θα είναι:

TΡΙΤΗ 17/11 12:00 έως 14:00 και 18:00 έως 20:00 ΤΕΤΑΡΤΗ 18/11 11:00 έως 13:00

(Τα εισιτήρια τιμώνται 10,00euro για τήν κάτω κερκίδα και 5,00euro για την επάνω κερκίδα.Προτεραιότητα έχουν ΟΙ ΚΑΤΟΧΟΙ ΚΑΡΤΩΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ 2015-2016 οι οποίοι με την επίδειξη της κάρτας τους θα προμηθεύονται το εισιτήριο που αντιστοιχεί στήν ΑΡΙΘΜΗΜΕΝΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ, μέχρι μισή ώρα πρίν την έναρξη του αγώνα δλδ 18:30)

Επίσης για την καλύτερη εξυπηρέτησή σας ,μέσω της πρωτοποριακής υπηρεσίας e-tickets,θα μπορείτε πολύ άνετα από τον υπολογιστή σας,από το tablet σας ή το smartphone σας να αγοράσετε το εισιτήριο τού ευρωπαικού αγώνα μέσω της πλατφόρμας ασφαλών συναλλαγών vivapayments.Τα ηλεκτρονικά εισιτήρια θα είναι διαθέσιμα από 16/11/2015 καί ώρα 09:00

Την ηλεκτρονική έκδοση εισιτηρίων μπορείτε να την βρείτε,στο ειδικό banner στο website της ομάδας μας http://www.foinikasclub.gr

Επιπλέον Πληροφορίες:

Η διάθεση των εισιτηρίων στό γήπεδο,θα ξεκινήσει στίς 18:15 και θα γίνεται από το διπλανό της εισόδου κιόσκι.

Οι μαθητές Δημοτικών σχολείων θα έχουν ελεύθερη είσοδο στον αγώνα με την απαραίτητη συνοδεία του γονέα ή κηδεμόνα τους στήν επάνω κερκίδα.

Κηφισιά - Παναχαϊκή 3-1

Τα σετ: (19-25, 25-16, 25-21, 30-28) σε 105΄

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (3 άσσοι), Χριστοφιδέλης 12 (7/15, 5 μπλοκ, 53% υπ.), Μπίσετ 12 (9/13, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Κόβαλτσουκ 1 (1/6, 75% υπ.), Φραγκιαδάκης 6 (5/7, 1 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 25 (24/40, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ. - 63% υπ., 46% άριστες), Κόντος, Ρουμελιωτάκης 11 (9/17, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 46% υπ.).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2013 (Λυκούδης): Ντονάς 4 (2/4, 1 μπλοκ, Λιβαθηνός 2 (1/3, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 14 (9/14, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Ρουμελιώτης 15 (12/36, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σαρικεΐσογλου 9 (9/17, 60% υπ.), Βλαχοστάθης 10 (8/11, 1 μπλοκ, 2 άσσοι) / Ρουμελιώτης Μένιος (λ. - 68% υπ., 45% άριστες), Χριστιάς, Βασιλάκος 9 (7/9, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Μαυραγάννης, Κωστόπουλος.

*Οι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 5 άσσοι, 55 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων και της Παναχαϊκής οι πόντοι προήλθαν: 5 άσσοι, 48 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων.

Λαμία - Παναθηναϊκός 0-3

Τα σετ: 0-3 (21-25, 09-25, 20-25) σε 77΄

Γ.Σ. ΛΑΜΙΑ (Κατσίγιαννης): Καραγάτσος 1 (1/1 επ.), Λέσκε 5 (5/6), Χένσι 15 (14/20, 1 μπλοκ, 70% υπ.), Αγγελόπουλος 2 (1/2, 1 μπλοκ), Καπίρης 6 (6/17, 27% υπ.), Χάκγουρθ 8 (6/14, 2 άσσοι) / Τσιράκης (λ. - 49% υπ., 34% άριστες), Καρβούνης, Δημητράδης, Αραούγιο, Παπαθωμόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 3 (3 άσσοι), Γκιμαράες Ούγκο 11 (9/16, 2 άσσοι), Φερέιρα Πεντρόσα 15 (11/18, 4 μπλοκ), Σιμεόνοφ 7 (5/8, 2 μπλοκ), Κανέλλος 6 (5/5, 1 άσσος), Πανταλέων 11 (8/8, 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Πολυχρονιάδης (λ. - 60% υπ., 20% άριστες), Μπούρας (λ), Παπαδόπουλος.

*Οι πόντοι του Γ.Σ.Λαμία προήλθαν: 2 άσσοι, 33 επιθέσεις, 2 μπλοκ, 14 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού οι πόντοι προήλθαν: 7 άσσοι, 38 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων.

O προπονητής της Λαμίας Θανάσης Κατσίγιαννης είπε: «Σε ορισμένους τομείς παρουσιαστήκαμε βελτιωμένοι αλλά απέχουμε πολύ από αυτό που πρέπει να κάνουμε για να πάρουμε νίκη. Δυστυχώς δε μπορούσαμε να είμαστε αποτελεσματικοί στα κρίσιμα σημεία του 1ου και του 3ου σετ».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε με δόση χιούμορ αναφερόμενος πως ο αγώνας ήταν για την εξ αναβολής 1η αγωνιστική: «Ξεκινήσαμε με νίκη το πρωτάθλημα... Θα προσπαθήσουμε να γίνουμε ακόμα καλύτεροι. Η Λαμία μας πίεσε στο 3ο σετ και αντιδράσαμε σωστά. Είναι μόνο ένα τρίποντο και συνεχίζουμε».

Ο κεντρικός του Παναθηναϊκού Μάκης Κανέλλος είπε: «Είναι μία νίκη που μας βοηθάει κυρίως στην ψυχολογίας μας. Χρειαζομασταν ένα τρίποντο. Η ομάδα μας είναι σε καλό δρόμο και με την βελτίωση της ψυχολογίας θα πάμε καλύτερα. Στο 1ο και στο 3ο σετ επιτέλους κάναμε αυτό που δεν κάναμε τις άλλες φορές, δηλαδή, μετά τον 20ο πόντο να είμαστε αποτελεσματικοί και να τελειώνουμε. Έρχεται δύσκολη συνέχεια. Θα υποδεχτούμε τον Φοίνικα. Θα τους αντιμετωπίσουμε με σοβαρότητα όπως όλες τις ομάδες».

Ορεστιάδα - Ηρακλής 0-3

Τα σετ: (16-25, 16-25, 18-25) σε 73΄

Α.Ο. ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Ίσακσον): Χήρας 2π. (1/2, 1 άσσος), Αμπουίλα 1 (1 μπλοκ), Γκούσταφσον 16 (15/34, 1 άσσος), Οικονόμου 5 (3/12, 2 μπλοκ, 48% υπ.), Μίλιτς 5 (3/12,3 μπλοκ), Ριζόπουλος 3 (3/12, 82% υπ.)/ Κωνσταντινίδης (λ. - 62% υπ., 34% άριστες), Βουκασίνοβιτς 1 (1/1), Πεντίδης, Χουσίδης 1 (άσσος).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Πάτρας): Χατζηηιάδης 11π. (9/18 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 76% υπ.), Μαυροβουνιώτης 8 (4/7, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 67% υπ.), Παλέντζας 19 (14/25, 5 μπλοκ), Στίγγας 8 (2/6, 6 μπλοκ), Πέντσεφ 3 (2/2, 1 μπλοκ), Γάτσης 6 (2/4, 4 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ. - 54% υπ., 38 άριστες).

*Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν: 3 άσσοι, 26 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Πετοσφαίριση 2015 οι πόντοι προήλθαν: 2 άσσοι, 33 επιθέσεις, 20 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων.