Ο Φοίνικας ηττήθηκε με 3-0 από την Κηφισιά και μένει εκτός... κυπέλλου

Κακός και στο κύπελλο

Την ήττα με 3-0 (25-20, 27-25, 26-24) ο Φοίνικας Σύρου από την Κηφισιά κι αν δεν αλλάξει κάτι θα μείνει εκτός διοργάνωσης κυπέλλου, αφού για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι το “Πειρατικό” έμεινε εκτός καλού... αυτού. Ο Φοίνικας πλέον θα πρέπει να περιμένει την εκδίκαση της προσφυγής του από το ΑΣΕΑΔ, όμως αυτό που μένει από τη χθεσινή αναμέτρηση είναι ότι οι Συριανοί δεν πατούσαν καλά εντός αγωνιστικού χώρου. Το παιχνίδι κρίθηκε στα πολλά λάθη των παικτών του κ. Νίκολιτς αφού σε κανένα σημείο του ματς δεν εκμεταλλεύτηκαν την κόντρα μπάλα, αλλά και στο φινάλε των σετ δεν υπήρχε καθαρό μυαλό. Αγωνιστικά το παιχνίδι μπορεί να ήταν καλό αφού τα σετ εκτός από το πρώτο να ήταν γεμάτα, όμως ο Φοίνικας δεν ήταν αυτό που έπρεπε.

Στο πρώτο σετ οι Συριανοί ακολουθούσαν στο σκορ μέχρι το 21-19. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πάτησαν... γκάζι κι έκαναν εύκολα το 25-20, χάρη τον πόντο που πήρε ο Μπίσετ.

Στο δεύτερο σετ το ματς ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, αφού κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι οποίες όμως δεν ήταν με τον Φοίνικα. Το ¨”Πειρατικό” δεν είχε σωστά τελειώματα, αλλά ήταν και εμφανής ο εκνευρισμός των Συριανών, αφού σε μία φάση η οποία φάνταζε εύκολη οι παίκτες του κ. Νίκολιτς... τράκαραν μεταξύ τους και η Κηφισιά έκανε το 27-25 και το 2-0.

Τέλος και το τρίτο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες, όμως και πάλι την κρίσιμη στιγμή οι Συριανοί δεν ήταν αυτοί που έπρεπε και το 26-24 είχε ως φυσικό επακόλουθο το 3-0. Προηγούμενος οι φιλοξενούμενοι είχαν κάνει διπλή μπαλιά ο τελευταίος πόντος ήρθε από... άσο.

Επίσης, το παιχνίδι μεταδόθηκε τηλεοπτικά από την ΕΡΤ 2 χωρίς σχολιασμό και με πολλά προβλήματα στην στατιστική υπηρεσία, αφού στα δύο πρώτα σετ οι πρώτοι πόντοι δεν ήξερε κανείς που... πήγαιναν.

1ο σετ

Ο Χαραλαμπίδης άνοιξε το σκορ στο παιχνίδι 0-1. Στη συνέχεια το σέρβις του Λάππα πέρασε εκτός τελικής γραμμής 1-1. Νέος πόντος από τον Χαραλαμπίδη 2-2. Ο Γιοβάνοβιτς έκανε το 3-3. Άουτ η μπάλα στην επίθεση του Χριστοφιδέλη 5-4. Άουτ το σέρβις από τον Μπίσετ για το 5-6. Ρουμειλώτης το 6-7. Ο Φοίνικας πήγε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με το +1 (7-8). Ο Γιοβάνοβιτς έφερε το ματς στα ίσα 8-8. Ο Χαραλαμπίδης δεν τελείωσε τη φάση και η Κηφισιά πέρασε μπροστά στο σκορ 9-8. Ο Χριστοφιδέλης έκανε το 10-8 και ο κ. Νίκολιτς κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Χαραλαμπίδης έφερε το ματς στα ίσα έπειτα το πολύ καλό σέρβις του Λάππα 10-10. Ο Χριστοφιδέλης έκανε το 11-11. Έξυπνο και τεχνικό πλασέ από τον Ντόκιτς 11-12. Μπλοκ από τον Πάρις και το “Πειρατικό” μπροστά με 12-14. Άουτ επίθεση από τον Κάλντγουελ 14-14. Τραγικό λάθος από τον Φέργκιουσον 16-14. Ο Ντοκιτς μείωσε σε 16-15. Ο Φέργκιουσον έκανε το 17-16. Ο Ντόκιτς έκανε το 18-17. Ο Λάππας με μπλοκ ισοφάρισε σε 18-18. Ο Χαραλαμπίδης με μπλοκ έφερε τον Φοίνικα μπροστά στο σκορ με 18-19. Άσος από τον Ρουμελιώτη 20-19. Νέο λάθος από τους παίκτες του κ. Νίκολιτς 21-19. Ο Λάππας έβγαλε από την θέση του σέρβις τον Ρουμελιώτη όμως η ζημιά έχει γίνει 22-20. Ο Χριστοφιδέλης έκανε το 23-20. Δεν πέρασε τη μπάλα ο Παπαδόπουλος και η Κηφισιά στο +4 24-20. Ο Μπίσετ με μπλοκ έκανε το 25-20 και οι γηπεδούχοι έκανε το 1-0.

2ο σετ

Με τον Λάππα στο σέρβις ξεκινά το δεύτερο σετ και ο Παπαγγελόπουλος έστειλε τη μπάλα εκτός τερέν 0-1. Ο Ντόκιτς έκανε με μπλοκ το 0-2. Ο Γιοβάνοβιτς μείωσε σε 1-2. Ο Σέρβος διαγώνιος της Κηφισιάς ισοφάρισε σε 2-2. Ο Ντόκιτς έκανε το 2-3. Άουτ το σέρβις του Χαραλαμπίδη 3-3. Κακή επίθεση του Φέργκιουσον 4-4. Ο Ντόκιτς το 4-5. Ο Γιοβάνοβιτς με επίθεση στην ευθεία έφερε το ματς στα ίσα 5-5. Μπλοκ του Παπαγγελόπουλου πάνω στον Ντόκιτς 6-5. Ο Λάππας ισοφάρισε σε 6-6. Άσχημο τελείωμα από τον Ντόκιτς ο οποίος δεν εκμεταλλεύτηκε την κόντρα επίθεση 7-6. Άουτ η επίθεση από τον Ρουμελιώτη ο Φοίνικας έκανε το 8-7 και πήγε στους πάγκου για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με το +1. Άουτ το σέρβις του Πάρις 8-8. Ο Γιοβάνοβιτς έκανε το 9-8 με επίθεση στην κόντρα. Ο Λάππας το 9-9. Ο Λάππας ισοφάρισε σε 13-13. Ο Παπαγγελόπουλος με καλή επίθεση πρώτου χρόνου έκανε το 15-14. Ο Ντόκιτς ισοφάρισε σε 15-15. Ο Χριστοφιδέλης έξυπνα πέρασε τη μπάλα από το διπλό μπλοκ και έκανε το 16-15 για την Κηφισιά. Ο Χαραλαμπίδης με πρώτο χρόνο ισοφάρισε σε 16-16. Λάθος από πλευράς γηπεδούχων για το 17-17. Ο Γιοβάνοβιτς πήρε το μπλοκ άουτ 18-17. Άουτ η μπάλα στην επίθεση του Φέργκιουσον 19-17. Ο Ντόκιτς μείωσε σε 19-18. Ο Σέρβος του Φοίνικα ισοφάρισε σε 19-19. Ο Μπίσετ έκανε το 20-19. Ο Λάππας ισοφάρισε σε 20-20. Υπέρβαση από τους γηπεδούχους μετά το καλό σέρβις του Ηλία 20-21. Ο Γιοβάνοβιτς ισοφάρισε σε 20-20. Ρουμελιώτης σταμάτησε τον Λάππα στο φιλέ 22-21. Στο φιλέ η μπάλα στο σέρβις του Νικολάκη 22-22. Κακή επίθεση από τους γηπεδούχους έπειτα το δυνατό σέρβις του Πάρις 22-23. Ο Παπαγγελόπουλος ισοφάρισε σε 23-23. Άσος από τον Ρουμελιωτάκη αφού δεν έβγαλε ο Κάλντγουελ 24-23. Ο Ντόκιτς ισοφάρισε σε 24-24. Ο Παπαγγελόπουλος έκανε το 25-24. Ο Γιοβάνοβιτς το 26-25. Ένα πέρασμα του Χριστοφιδέλη ήταν αρκετό να μπερδέψει τους Φέργκιουσον και Λάππα, η μπάλα να καταλήξει στο παρκέ και η Κηφισιά να κάνει το 2-0 σετ 27-25.

3ο σετ

Ο Παπαδόπουλος ισοφάρισε σε 1-1. Στα ίσα το ματς από τον πόντο του Ηλία Λάππα 2-2. Ο Πάρις δεν κατάφερε να βγάλει άμυνα και η Κηφισιά μπροστά με 3-2. Νέος πόντος από τον Ηλία Λάππα 3-3. Στο φιλέ το σέρβις του Ντόκιτς 4-3. Την ίδια κατάληξη είχε και το σέρβις του Χριστοφιδέλη 4-4. Ο Ρουμελιωτάκης με επίθεση την κόντρα έπειτα το δυνατό σέρβις του Μπίσετ έκανε το 6-4. Ο Παπαγγελόπουλος πήρε τον πόντο η Κηφισιά έκανε το 8-6 και οι γηπεδούχοι πήγαν στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ με το +2. Ο Χαραλαμπίδης μείωσε σε 8-7. Άουτ το σέρβις του Παπαδόπουλου 9-7. Την ίδια κατάληξη είχε και αυτό του Χαραλαμπίδη 10-8. Μπλοκ από τον Πάρις και Φέργκιουσον 10-10. Κακό τελείωμα από τον Ντόκιτς 12-10. Ο Ρουμελιωτάκης το 13-11. Ο Παπαδόπουλος μείωσε σε 13-12. Στο φιλέ το σέρβις του Φέργκιουσον 14-12. Άουτ το σέρβις του Ρουμελιωτάκη 15-14. Ο Λάππας με μπλοκ ισοφάρισε σε 15-15. Άουτ το σέρβις του Παπαδόπουλου και οι γηπεδούχοι πάνε με +1 (16-15) στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Ντόκιτς ισοφάρισε σε 16-16. Άσος από τον Γιοβάνοβιτς 18-16. Στο φιλέ η μπάλα από το Σέρβις του Ντόκιτς 19-17. Ο Σέρβος του Φοίνικα μείωσε σε 19-18. Ο Μπίσετ πήρε το μπλοκ άουτ 20-18. Ο Ντόκιτς έκανε το 20-19. Φιλέ από τους Συριανούς 21-19. Ο Πάρις μείωσε σε 21-20. Έξυπνα ο Γιοβάνοβιτς το 22-20. Ο Χαραλαμπίδης κρατά μέσα στο σετ τον Φοίνικα 22-21. Άουτ η επίθεση του Γιοβάνοβιτς 22-22 και στη συνέχεια ο Λάππας πήρε κίτρινα κάρτα για διαμαρτυρία. Ο Λάππας στην κόντρα το 22-23. Ο Νικολάκης ισοφάρισε σε 23-23. Ο Λάππας το 23-24. Ο Γιοβάνοβιτς πήρε το μπλοκ άουτ και ισοφάρισε σε 24-24. Διπλή μπαλιά από τον Φοίνικα 25-24. Με άσο τελείωσε το παιχνίδι 26-24 (3-0).

Τα αποτελέσματα της Γ΄ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας ανδρών και οι ομάδες που προκρίθηκαν: