Οι Συριανοί επικράτησαν με 1-3 στην ακριτική πόλη

Νίκησε Ορεστιάδα... απέκτησε ψυχολογία

Επέστρεψε στις νίκες ο Φοίνικας Σύρου μετά τις δύο ήττες από Κηφισιά και Εθνικό Αλεξανδρούπολη, καθώς πέρασε από την Ορεστιάδα με 1-3 σετ.

Οι Συριανοί ήταν από την αρχή του ματς αποφασισμένοι για τη νίκη, αφού πλέον δεν είχαν άλλα περιθώρια μιας και ο ΠΑΟΚ τον πλησίασε στον πόντο, στη... μάχη για τη δεύτερη φάση.

Ο Φοίνικας με αίτημά του ζήτησε να γίνει το παιχνίδι Τετάρτη ώστε να μην χρειαστεί να κάνει δύο μεγάλα ταξίδια σε διάστημα πολλών ημερών κι έτσι μετά το ματς με τον Εθνικό έμεινε στον Έβρο μέχρι χθες που έπαιξε με την Ορεστιάδα.

Τώρα όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης ο Φοίνικας ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και δίκαια έφτασε στη νίκη.

Στο πρώτο σετ το παιχνίδι μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ άνοιξε τη διαφορά και 12-16 και 14-21 και την κράτησε μέχρι το τέλος, παρά τη μεγάλη προσπάθεια να μπει ξανά μέσα στο ματς η Ορεστιάδα. Το 0-1 έδωσε άλλον αέρα και αυτοπεποίθηση στους φιλοξενούμενους, που μετά τις δύο ήττες είχαν θέμα σταθερότητας.

Το δεύτερο σετ είχε παρόμοια εικόνα με το πρώτο αφού η διαφορά ήταν μεταξύ 4 έως 6 πόντους (7-12 και 14-20). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν ώστε να διεκδικήσουν την ισοφάριση, μείωσαν στους τρεις πόντους 20-23, αλλά ο Ντόκιτς έκανε το 22-25 για το 0-2.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο μέχρι το 21-21 και μετά τον πόντο του Αμπουίλα και το λάθος του Ντόκιτς το σκορ έγινε 23-21 για την Ορεστιάδα, με τους Συριανούς να μην μπορούν να αντιδράσουν και οι γηπεδούχοι με το 25-22 μείωσαν σε 1-2.

Τέλος, στο τέταρτο σετ ο Φοίνικας πήγαινε για μία εύκολη επικράτηση, όμως η πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι έκαναν το σετ... ντέρμπι.

1ο σετ

Οι Συριανοί με πόντο του Χαραλαμπίδη άνοιξαν το σκορ στο ματς 0-1. Με διπλή μπλοκ από Χαραλαμπίδη και Ντόκιτς το σκορ έγινε 1-2. Λάθος από τον Κάλντγουελ 2-2. Άουτ το σέρβις του Καρνόδο 2-3. Οι γηπεδούχοι με μπλοκ πάνω στον Κάλντγουελ έκαναν το 5-3 και στη συνέχεια ο Ντόκιτς μείωσε στον πόντο 5-4. Άσος από τον Πάρις 8-12. Ο Φοίνικας με τα καλά του σέρβις έχει καταφέρει να πάρει διαφορά στο σκορ και να πατά καλύτερα. Άσος από τον Ίλιτς και η Ορεστιάδα μείωσε στους δύο πόντους 11-13. Ο Κάλντγουελ με ωραίο άλμα πίσω από τα τρία μέτρα πήρε τον πόντο για το 11-14. Ο Καρντόσο πήρε το μπλοκ άουτ 12-15. Ο Κάλντγουελ πήρε το πόντο καθώς δεν κατάφεραν οι γηπεδούχοι να βγάλουν άμυνα το σκορ έγινε 12-16 και οι Συριανοί στους πάγκους με το +4 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Ντόκιτς έκανε το 13-17. Ο Σέρβος διαγώνιος του Φοίνικας με άσο ανέβασε ακόμη περισσότερο τη διαφορά 13-18. Ο Ντόκιτς αν και απέναντί του βρήκε τρεις παίκτες πήρε τον πόντο για το 13-19. Ο Καρντόσο μείωσε σε 14-19. Πρώτος χρόνος από τον Φέργκιουσον 14-20. Μπλοκ από τον κεντρικό του Φοίνικα 14-21. Ο Καρντόσο πήρε το μπλοκ άουτ 15-21. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στους τέσσερις πόντους μετά την κακή επίθεση από πλευράς Φοίνικα. Ο Πάρις με μπλοκ έκανε το 18-23. Με επίθεση της Ορεστιάδας μείωσε σε 20-24. Άουτ κατέληξε η επίθεση του Κάλντγουελ και το σκορ έγινε 21-24. Ο Κάλντγουελ πήρε το μπλοκ άουτ και το σκορ έγινε 21-25 για το 0-1 του Φοίνικα.

2ο σετ

Ο Κάλντγουελ πήρε τον πρώτο πόντο του δευτέρου σετ 0-1. Ο Ντοκιτς πήρε τον πόντο με επίθεση 1-2. Ο Αμπουίλα με ωραίο τρόπο έφερε το ματς στα ίσα 2-2. Ο Κάλντγουελ το 2-3. Πάρις και Φέργκιουσον το μπλοκ 4-6. Ο Ζήσης έβγαλε ωραία άμυνα, όμως ο Φοίνικας έχασε την ευκαιρία να αυξήσει τη διαφορά αφού στη συνέχεια ο Καρντόσο μείωσε σε 5-6. Ο Πάρις μετά την άμυνα του Κάλντγουελ έκανε το 5-8 και ο Φοίνικας πήγε στους πάγκους με το +3. Ο Παπαδόπουλος το 6-9 για τον Φοίνικα. Ο Καρντόσο μείωσε σε 7-10 για την Ορεστιάδα. Ο Παπαδόπουλο πήρε ακόμη έναν πόντο 7-11. Ο Χαραλαμπίδης με μονό μπλοκ έκανε το 7-12. Ο Βουκασίνοβιτς με επίθεση έκανε το 8-12 και στη συνέχεια ο Κάλντγουελ το 8-13. Ο Βουκασίνοβιτς με μπλοκ στον πρώτο χρόνο του Φοίνικας μείωσε σε 10-14. Πάνω στον φιλέ η μπάλα το σέρβις του Βουκασίνοβιτς 11-15. Ο Πάρις δεν κατάφερε να κρατήσει τη μπάλα και η Ορεστιάδα μείωσε σε 12-15. Ο Κάλντγουελ πήρε τον πόντο για το 12-16 και το “Πειρατικό” στο + 4 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Παπαδόπουλος πήρε το μπλοκ άουτ 13-17. Άουτ η επίθεση του Καρντόσο 14-18. Ο Πετρίδης δεν κατάφερε να περάσει τη μπάλα από τη γραμμή του σέρβις 15-19. Ο Καρντόσο με δύναμη το 16-19. Ο Φοίνικας στην κόντρα επίθεση με τον Κάλντγουελ το 16-20. Ο Πάρις με το ένα χέρι έβγαλε επίθεση πρώτου χρόνου για τον Φέργκιουσον και το σκορ έγινε 16-21 και το “Πειρατικό” στο +5 σε ένα κρίσιμο σημείο. Ο τεχνικός της Ορεστιάδας κάλεσε τάιμ άουτ ώστε να δώσει οδηγίες στους παίκτες του ώστε να μπουν και πάλι μέσα στο παιχνίδι. Άουτ το σέρβις του Κάλντγουελ 18-22. Ο Βουκασίνοβιτς μείωσε σε 19-22 και η Ορεστιάδα μείωσε στους τρεις. Ο Παπαδόπουλος πήρε το μπλοκ άουτ 19-23. Αμπουίλα το 20-23. Νέος πόντος για τον Αμπουίλα το 21-23 και ο Λάππας πέρασε στο ματς στη θέση του Κάλντγουελ. Άουτ το σέρβις του Κολομβιανού και το 21-24 για τον Φοίνικα. Ο Αμπουίλα πήρε το μπλοκ άουτ 22-24. Ο Ντόκιτς χωρίς πρόβλημα τελείωσε το πόντο το σκορ έγινε 22-25 και το “Πειρατικό” το 0-2 σετ. Το 13-19 έγινε 18-20 με σερί 5-1, όμως ο Φέργκιουσον με μπλοκ έκανε το 18-22 και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη. Ο Ντόκιτς πήρε τον 25ο πόντο του Φοίνικα κι έκανε το 1-3 σετ.

Το “Πειρατικό” θα κλείσει τους αγώνες του στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος στη Σύρο στο τελευταίο ματς με τον Ηρακλή. Έτσι οι φίλαθλοι του νησιού θα έχουν την ευκαιρία να ευχαριστήσουν τους παίκτες του κ. Νίκολιτς για μία ακόμη σπουδαία χρονιά και να τους τονόσουν την ψυχολογία ενόψει Play off.

3ο σετ

Ο Κάλντγουελ το 0-1 για τον Φοίνικα Σύρου. Ο Παπαδόπουλος μετά την απίστευτη άμυνα των συμπαικτών του έκανε το 0-2. Ο Ντόκιτς πήρε το μπλοκ άουτ για το 1-3. Στο φιλέ η μπάλα από το σέρβις του Χαραλαμπίδη 3-4. Ο Αμπουίλα έκανε το 5-6 σε επίθεση πρώτου χρόνου. Άουτ η επίθεση του Καρντόσο το σκορ έγινε 5-7 και οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν στον σκορ. Ο Αμπουίλα μετά από φάση διαρκείας έκανε το 7-7. Ο Χαραλαμπίδης με επίθεση πρώτου χρόνου το σκορ έγινε 9-10. Ο Βουκασίνοβιτς έκανε το σκορ 10-10. Ο Ντόκιτς έκανε το 11-12 και στη συνέχεια λάθος από πλευράς γηπεδούχων από το σέρβις του Κάλντγουελ 11-13. Ο Ντόκιτς είναι σε καλή κατάσταση και το σκορ 13-15. Ο Βουκασίνοβιτς ισοφάρισε σε 15-15. Μπροστά στο σκορ η Ορεστιάδα (16-15) στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και μετρά ήδη σερί 3-0. Ο Ντόκτις πήρε έναν ακόμη πόντο, έδωσε την λύση στην ομάδα του και το σκορ 16-16. Πίσω από τα τρία μέτρα επίθεση για τον Βουκασίνοβιτς 20-19. Ο Καρντόσο πήρε έναν ακόμη ωραίο πόντο 21-20. Ένας πόντος γεμάτο από λάθη... τελικά κατέληξε στον Φοίνικα 21-21. Ο Αμπουίλα το 22-21. Λάθος από πλευράς του Ντόκιτς 23-21 και ο κ. Νίκολιτς κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Χαραλαμπίδης με επίθεση πρώτου χρόνου μείωσε σε 23-22. Ο Καρντόσο πήρε το μπλοκ άουτ από τον Ντόκιτς 24-22. Μονός μπλοκ από τον Βουκασίνοβιτς στον Παπαδόπουλο 25-22.

4ο σετ

Λάθος από πλευράς του Πάρις 1-0. Ο Χαραλαμπίδης με πρώτο χρόνο έκανε το 2-2. Ο Φέργκιουσον με μπλοκ έκανε το 3-4. Ο Ντόκιτς έκανε το 8-9. Άουτ η επίθεση του Βουκασίνοβιτς 8-11 και ο τεχνικός των γηπεδούχων κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Ντόκιτς μετά από φάση μεγάλης διάρκειας το 8-12. Η διαφορά αυξήθηκε για τους Συριανούς καθώς έγινε 9-14. Άουτ η μπάλα από το σέρβις του Χαραλαμπίδη 10-15. Ο Κάλντγουελ έκανε το 10-16, η διαφορά στο +6 για τον Φοίνικα στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ωραίος πρώτος χρόνος από τον Φέργκιουσον 11-17. Άουτ η επίθεση του Βουκασίνοβιτς 13-19. Άουτ η επίθεση του Χαραλαμπίδη 15-19 και ο κ. Νίκολιτς κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Ντόκιτς 15-20. Άουτ η επίθεση από τον Κάλντγουελ και η Ορεστιάδα μείωσε στους τρεις 17-20. Μειώνουν ακόμη περισσότερο οι γηπεδούχοι και τρέχουν ένα σερί 5-1 (18-20). Ο Κάλντγουελ με μπλοκ έκανε το 18-21. Ο Φέργκιουσον με μπλοκ έκανε το 18-22. Καθοριστικό μπλοκ από τον Φέργκιουσον το σκορ έγινε 19-23 για τον Φοίνικα. Ο Ντόκιτς έκανε το 19-24. Ο Σέρβος του Φοίνικα πήρε τον Φοίνικα πήρε τον πόντο έκανε το 19-25 και το 1-3 σετ.