Ο Φοίνικας επικράτησε με 0-3 στην Θεσσαλονίκη του ΠΑΟΚ και πατάει πλέον γερά μέσα στην... τριάδα

“Πειρατής” στον... Θερμαϊκό

Ο Φοίνικας χωρίς το άγχος να βαραίνει τους παίκτες του πέρασε με επιβλητικό τρόπο από τη Θεσσαλονίκη, επικρατώντας με 0-3 του ΠΑΟΚ.

Με κορυφαίο αθλητή τον Τόμισλαβ Ντόκιτς ο Φοίνικας δεν είχε να φοβηθεί τίποτα στην Θεσσαλονίκη καθώς όποτε ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να μειώσει και να πλησιάσει ο Σέρβος έπερνε το... όπλο του και αύξανε ξανά τη διαφορά στο σκορ.

Όλα κρίθηκαν ουσιαστικά στο πρώτο σετ όταν ο Φοίνικας βρέθηκε πίσω στο σκορ με 19-16, αλλά το “Πειρατικό” με τον Ντόκιτς βρήκε τον τρόπο να προσπεράσει και να κάνει το 0-1. Στο δεύτερο σετ ο Φοίνικας ήταν διαρκώς μπροστά και όσο περνούσε η ώρα αύξανε τη διαφορά στο σκορ, με αποτέλεσμα να έρθει το 19-25 και να γίνει το 0-2.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ, ο Φοίνικας είχε δημιουργήσει μία διαφορά έξι πόντων, οι γηπεδούχοι με υπερπροσπάθεια μάζεψαν τη διαφορά στον πόντο, όμως και πάλι οι Συριανοί βρήκαν τον τρόπο να ξεφύγουν και να φτάσουν στο 20-24 και στη συνέχεια ο Ντόκιτς να κάνει χάρη στο μπλοκ άουτ που πήρε το 22-25 και το 0-3.

Η νίκη αυτή έφερε τον Φοίνικα ισόβαθμο στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα με την Κηφισιά στους 42, να αφήσει πίσω του στους 36 τον ΠΑΟΚ, αλλά και να αποκτήσει και το πλεονέκτημα απέναντι στον δικέφαλο του βορρά. Επίσης, ο Φοίνικας θα φιλοξενήσει το ερχόμενο Σάββατο στις 18:00 την Κηφισιά με τις δύο ομάδες να παίζουν ουσιαστικά για τη δεύτερη θέση της κανονικής περιόδου.

Τα σετ

1ο σετ

Στο πρώτο διάστημα του σετ οι ομάδες πήγαν πόντο πόντο, αφού οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ένα 2-0, όμως ο Φοίνικας αντέδρασε άμυνα κι έφερε το ματς στα ίσα 2-2. Μία καλή επίθεση και στη συνέχεια μία καλή άμυνα έδωσαν την ευκαιρία στον Φοίνικα να ξεφύγει με 5-7, έπειτα την λάθος κίνηση του Κουρνέτα. Ο Ντόκιτς έκανε το 6-8 και το “Πειρατικό” με το +2 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Τρομερός πόντος από τον Ντόκιτς έπειτα την ωραία πάσα του Πάρις 7-9. Ο Αμερικανός του ΠΑΟΚ σταμάτησε πάνω στον φιλέ τον Ντόκιτς και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 10-10. Νέο μπλοκ από τον Lee πάνω στον Ντόκιτς, ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 3-0 και το σκορ έγινε 11-10. Ο Φέργκιουσον σταμάτησε το σερί του ΠΑΟΚ και ο Φοίνικας μείωσε σε 12-11. Άουτ η επίθεση του Παπαδόπουλου και το σκορ έγινε 14-12. Λάθος του Φοίνικα νέο σερί 3-0 ο ΠΑΟΚ 15-12. Με +3 (16-13) ο ΠΑΟΚ στους πάγκου για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, με τους φιλοξενούμενους όμως να έχουν φτάσει ήδη στα επτά λάθη στο παιχνίδι. Ο Παπαδόπουλος μείωσε σε 17-15 για τον Φοίνικα. Οι γηπεδούχοι διατηρούν τη διαφορά των τριών πόντων, αφού ο Χιμένθ πήρε το μπλοκ άουτ 18-15. Ο Ντόκιτς μείωσε σε 19-17 και ο Φοίνικας προσπαθεί να μπει ξανά στο παιχνίδι. Ο Κάλντγουελ έφερε στο πόντο το ματς 19-18. Ο Ντόκιτς με άσο ισοφάρισε σε 19-19. Νέο καλό σέρβις από τον Σέρβο του Φοίνικα και ανάγκασε τους γηπεδούχους σε νέο λάθος (19-20) και το σερί του Φοίνικα έγινε 0-4. Ο Ντόκιτς πήρε τον πόντο στην κόντρα 19-21. Ο Χιμένεθ έβγαλε τον Ντόκιτς από την γραμμή του σέρβις 20-21. Λάθος από τους Συριανούς 21-21. Μπλοκ του Ανδρεάδη στον Χιμένεθ 21-23. Ο Σεπέδα πήρε το μπλοκ άουτ 22-23. Ο Ντόκιτς πήρε το μπλοκ άουτ 22-24. Ο Χιμένεθ μείωσε σε 23-24 και κράτησε τον ΠΑΟΚ μέσα στο παιχνιδι. Ο Παπαδόπουλος με ένα κτύπημα στην πίσω ζώνη πήρε τον πόντο και ο Φοίνικας έκανε το 23-25 και το 0-1 στα σετ.

2ο σετ

Το δεύτερο σετ ξεκινά με έναν πόντο για κάθε ομάδα 1-1. Ο Κάλντγουελ με επίθεση από την πίσω ζώνη έκανε το 2-2 και στη συνέχεια ο Σεπέδα έκανε λάθος για το 2-3 του Φοίνικα. Νέο λάθος του Κουβανού 3-5 το “Πειρατικό”. Ο Σεπέδα ισοφάρισε σε 5-5 με επίθεση στην κόντρα. Κακή επίθεση από τον Τακουρίδη 5-7. Ο Χαραλαμπίδης σε πρώτο χρόνο έκανε το 6-8 και το “Πειρατικό” με το +2 στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Λάθος από τον Χιμένεθ μετά από φάση διαρκείας και καλές άμυνες από τους παίκτες του Φοίνικα και το σκορ έγινε 10-13. Δυο λάθη από πλευράς ΠΑΟΚ έφεραν τη διαφορά στο +4 (11-15) για τον Φοίνικα. Το μπλοκ του Χαραλαμπίδη έφερε τη διαφορά στο +5 (12-17) και η διαφορά αυτή είναι η μεγαλύτερη στο παιχνίδι. Νέο μπλοκ του Κάλντγουελ έκανε το 13-18. Ο Αμερικανός του Φοίνικα έκανε το 15-19. Δύο άσχημα σέρβις από Φοίνικα και ΠΑΟΚ έκανε το 16-20. Ο Lee σταμάτησε τον Ντόκιτς για το 18-21. Ο Ντόκιτς πήρε το μπλοκ άουτ για το 18-22. Ο Σέρβος του Φοίνικα πήρε το μπλοκ άουτ για το 18-23. Χωρίς πρόβλημα ο Ντόκιτς (13 πόντους έχει στο ματς μέχρι στιγμής) για το 19-24. Λάθος του ΠΑΟΚ, παίκτης του βρήκε το φιλέ και το “Πειρατικό” έκανε το 0-2 στα σετ (19-25).

3ο σετ

Με άσο ξεκίνησε το τρίτο σετ για τον ΠΑΟΚ με τον Χιμένεθ 1-0. Ο Κάλντγουελ πήρε το μπλοκ άουτ για το 2-2. Οι γηπεδούχοι μετά από ένα ακόμη λάθος έφεραν τον Φοίνικα μπροστά στο σκορ 3-4. Ο Παπαδόπουλος με άσο έκανε το 5-7. Άουτ η επίθεση του Σεπέδα 5-8 μετά το σερί 0-3 του Φοίνικα, οι φιλοξενούμενοι πάνε μια ένα... μαξιλαράκι στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Χαραλαμπίδης σταμάτησε τον Χιμένεθ (6ο μπλοκ για τον Φοίνικα) και το σκορ έγινε 6-9. Μετά από σερί αμυνών και από τις δύο ομάδες, ο Χιμένεθ πέταξε εκτός τελικής γραμμής τη μπάλα και ο Φοίνικας ξέφυγε με τέσσερις πόντους διαφορά 7-11. Άσος από τον Ντόκιτς (τρίτος στο ματς) το σκορ έγινε 7-12. Πάρις με μπλοκ (έβδομο στο ματς) έκανε το 7-13. Με δύο συνεχής πόντους του Σεπέδα ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 9-13. Ακόμη ένα λάθος από τον Κουβανό 9-14. Άσος από τον Σεπέδα 11-14. Ο Χαραλαμπίδης με γρήγορο πρώτο χρόνο έκανε το 13-16 και ο Φοίνικας πήγε στους πάγκους για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με το +3. Άστοχος ο Χαραλαμπίδης και ο ΠΑΟΚ μείωσε στον πόντο 16-17. Πολύ δύσκολη επίθεση από τον Κάλντγουελ 16-18. Ο Ντόκιτς με αποφασιστικότητα έκανε το 17-20. Ο Πάρις στον Ντόκιτς για το 18-21. Ο Παπαδόπουλος με διπλή προσπάθεια έκανε το 20-23. Χαραλαμπίδης το μπλοκ και 20-24. Ο Ντόκιτς πήρε το μπλοκ άουτ έκανε το 22-25 και το 0-3 στα σετ.