Οι Συριανοί επικράτησαν με 61-79 της ομάδας της Άνδρου

Νίκη της Ερμούπολης επί του Α.Ο. Άνδρου

• Τετάρτη, 21 Δεκεμβρίου, 2016 - 06:10
  • /   Eνημέρωση: 21 Δεκ. 2016 - 17:00

Παρά τις απουσίες δύο βασικών της παικτών, η περσινή πρωταθλήτρια στους εφήβους, η ομάδα του Α.Ο. Ερμούπολης, κέρδισε σε εκτός έδρας ματς την σκληροτράχηλη ομάδα του Α.Ο. Άνδρου με σκορ 61-79.

Οι Συριανοί μπήκανπολύ δυνατά στο ματς και κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά ασφαλείας από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (3-26). Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να βρουν τρόπους να σκοράρουν και να μην αφήσουν τον Α.Ο. Ερμούπολης να ανοίξει κι άλλο την διαφορά. Στο τρίτο μέρος η Συριανή ομάδα είχε ένα κενό διάστημα και έδωσε την δυνατότητα στον Α.Ο. Άνδρου να κάνει προσωρινά την ανατροπή. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Συριανοί παίκτες αφυπνίστηκαν και κατάφεραν να παίξουν καλύτερη άμυνα και με ορθολογικότερες επιλογές στην επίθεση να ανακτήσουν τα ηνία του παιχνιδιού, παίρνοντας τελικά το ροζ φύλλο αγώνος με διαφορά 18 πόντων.

Παλαίμαχοι και γονείς ήρθαν... αντιμέτωποι για καλό σκοπό

Οι Παλαίμαχοι του Άρη Σύρου και οι γονείς αθλητών του συλλόγου διασταύρωσαν τα... ξίφη τους το πρωί της Κυριακής στο κλειστό γυμναστήριο "Δημήτριος Βικέλας".

Ο σκοπός αυτής της "εμφύλιας" αναμέτρησης ήταν όμως ιδιαίτερος, καθώς ο φιλικός αγώνας που πραγματοποιήθηκε έγινε για να ενισχυθεί η Στέγη Ανηλίκων Σύρου.

Δυστυχώς, το γεγονός ότι τα καταστήματα ήταν ανοικτά αυτή την Κυριακή, αλλά και το έντονο ψύχος που επικρατεί τις τελευταίες μέρες, δεν επέτρεψαν σε πολλούς να δώσουν το παρών.

Ωστόσο το ποσό των 212 ευρώ που συγκεντρώθηκε (η γενική είσοδος είχε οριστεί μόλις στα 2 ευρώ) είναι σίγουρο ότι θα αποτελέσει μία πολύτιμη βοήθεια για την Στέγη Ανηλίκων Σύρου και το σπουδαίο κοινωνικό έργο που επιτελεί.

Πρώτη νίκη για τις κορασίδες του Άρη Σύρου!

Ιστορική… πρώτη για το τμήμα κορασίδων του Άρη Σύρου!

Η νεανική ομάδα του Λάζαρου Τσιομπάνη, που συμμετέχει για πρώτη φορά φέτος στο αντίστοιχο πρωτάθλημα της ΕΣΚ Κυκλάδων, πανηγύρισε την πρώτη της νίκη, επικρατώντας με 36-29 του ΑΟ Μυκόνου!

Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στο 3ο δεκάλεπτο, στο οποίο οι αθλήτριές μας έπαιξαν καλή άμυνα και με επιμέρους σκορ 13-4 πήραν το προβάδισμα που διατήρησαν μέχρι το τέλος.

Δεκάλεπτα: 10-7, 4-9, 13-4, 9-9
Άρης Σύρου (Τσιομπάνης): Βουτσίνου, Καβρουλάκη 4, Βασάλου 13, Κοπανιτσάνου 1, Ρούσσου Μ., Δεναξά 2, Ρούσσου Κ., Βενέτη, Ντάφου 4, Μαυρή 6, Καραμολέγκου 3, Τσαγκλιώτη 3

ΑΟ Μυκόνου (Νάζου): Δάρα, Μπάλα 2, Μπομπάι 5, Ξενάριου, Τσιόβα 1, Μεϊντή 6, Νάζου 2, Ρουσσουνέλου 7, Μοτσάνου 6