Η Μύκονος επικράτησε με 2-0 του Παμμηλιακού και κατέκτησε το πρωτάθλημα Κυκλάδων

Άξιοι πρωταθλητές

• Σάββατο, 27 Απριλίου, 2013 - 18:26
  • /   Eνημέρωση: 28 Απρ. 2013 - 11:00

Ολοκληρώθηκε μόλις τώρα ο τελικός του πρωταθλήματος με τη Μύκονο να επικρατεί με 2-0 του Παμμηλιακού στο γήπεδο της Παροικιάς και κατέκτησε το πρωτάθλημα της Α' κατηγορίας Κυκλάδων. Οι Μυκονιάτες ήταν καλύτεροι καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και δίκαια έφτασε στην νίκη και την κατάκτηση του τίτλου. Η ομάδα του Θεόφιλου Παχατουρίδη σημείωσε δύο τέρματα σε πολύ κρίσιμα σημεία του πρώτου ημιχρόνου (2' και 42') και στο δεύτερο μέρος έπαιξε έξυπνα και διατήρησε εύκολα το προβάδισμα των δύο τερμάτων. Από την άλλη πλευρά ο Παμμηλιακός στο δεύτερο ημίχρονο έφτασε δύο φορές κοντά στο γκολ, όμως και τις δύο δεν κατάφερε να σκοράρει.

Τέλος, μετά τις εορτές του Πάσχα η Μύκονος θα πάρει μέρος στα μπαράζ ανόδου στην Γ' Εθνική κατηγορία.

Λεπτό προς λεπτό ο τελικός του πρωταθλήματος

Το παιχνίδι του τελικού έχει ξεκινήσει και βρισκόμαστε στο 20' της αναμέτρησης.

Το σκορ είναι 1-0 υπέρ την ομάδας της Μυκόνου.

Οι Μυκονιάτες μέχρι στιγμής έχουν καλύτερη παρουσία στον αγωνιστικό χώρο και δίκαια βρίσκονται μπροστά στο σκορ.

* Στο 20' σουτ Αργυρίου, καλή ευκαιρία για τη Μύκονο.

* Στο 24' σέντρα από τον Μπαλή, ο τερματοφύλακας του Παμμηλιακού έδιωξε σε κόρνερ.

* Στο 28' ο Κυπριτίδης πρόλαβε στην έξοδο τον Αϊβαλιώτ, όμως η κεφαλιά του κατέληξε άουτ.

* Το παιχνίδι βρίσκεται στο 30' και η Μύκονος έχει καλύτερη εικόνα εντός του αγωνιστικού χώρου.

* Η ομάδα της Μήλου πιέζει για την ισοφάριση στο 33', είχε ένα καλό δίλεπτο ο Παμμηλιακός.

* Στο 39' ο Αϊβαλιώτης έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ το σουτ από διαγώνια θέση του Αργυρίου. Η φάση αυτή ήταν η καλύτερη έπειτα το γκολ του Τόσκα στο 2'.

* Στο 42' ο Κυρπιτίδης με διαγώνιο σουτ από τα αριστερά νίκησε τον Αϊβαλιώτη και διπλασίασε τα τέρματα για την Μύκονο (2-0).

* Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο του τελικού του πρωταθλήματος με τη Μύκονο να προηγείται με 2-0 και να είναι πάρα πολύ κοντά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος.

* Ξεκίνησε πριν από ένα λεπτό το δεύτερο ημίχρονο του τελικού μεταξύ της Μυκόνου και του Παμμηλιακού.

* Στο 55' ο Αργυρόπουλος προσπάθησε να νικήσει τον Αϊβαλιώτη, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

* Στο 63' ο Παμμηλιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει το σκορ.

* Το παιχνίδι βρίσκεται στο 75' και το σκορ παραμένει 2-0 υπέρ της Μυκόνου. Ο Παμμηλιακός πριν από τρία λεπτά έχασε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία να μειώσει το σκορ και να ξανά μπει στο παιχνίδι.

Ο Καμακάρης στο φινάλε της αναμέτρησης έχασε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει το σκορ, αφού ο Καρατζάς έδιωξε τη μπάλα πάνω στη γραμμή.