Η Συριανή ομάδα επικράτησε με 2-1 στην Τήνο επί της Στενής στο φιλικό προετοιμασίας

Παιχνίδι μάθημα για τον... Α.Ο. Σύρου

Το φιλικό παιχνίδι της Στενής Τήνου και του Α.Ο. Σύρου ανήκει στο παρελθόν. Οι Συριανοί επικράτησαν με 2-1, αν και είχαν μία μέτρια αγωνιστική εικόνα. Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν κακό, ενώ στην επανάληψη οι δύο ομάδες βελτιώθηκαν και δημιούργησαν κάποιες σημαντικές ευκαιρίες και μπήκαν συνολικά τρία τέρματα. Το παιχνίδι παρά το ακατάλληλο της ώρας (13:00), το παρακολούθησαν περισσότεροι από 50 φίλοι του ποδοσφαίρου. Αν βέβαια το ματς πραγματοποιούνταν στη Στενή ίσως οι φίλαθλοι να ήταν περισσότεροι, όμως ο αγώνας έγινε στο γήπεδο της Τήνου, λόγω πίεσης του χρόνου.

Η ομάδα της Στενής έδειξε για ακόμη μία φορά πως θα είναι ένας αξιοσέβαστος αντίπαλος, αφού σε καμία περίπτωση δεν θα κάτσει με κάτω τα χέρια και οι ομάδες δεν θα έχουν εύκολο έργο απέναντί της. Ίσα – ίσα που όποια θέλει να την νικήσει θα πρέπει να ιδρώσει πολύ για να το καταφέρει. Από την άλλη πλευρά η ομάδα του κ. Πούλου στο πρώτο ημίχρονο είχε κάποια προβλήματα με αποτέλεσμα να μην έχει την αναμενόμενη απόδοση. Στο δεύτερο μέρος και μετά το γκολ που δέχθηκε, η εικόνα της άλλαξε, πίεσε τους Τηνιακούς κάτω από τη μεσαία γραμμή με αποτέλεσμα οι παίκτες της Στενής να κάνουν αρκετά λάθη. Το πιο σημαντικό κι αυτό που σίγουρα θα κρατήσει ο Μάκης Πούλος είναι το γεγονός ότι οι παίκτες ανταποκρίθηκαν με τον καλύτερο τρόπο, όταν έμειναν πίσω στο σκορ. Βέβαια, η εικόνα της Συριανής ομάδας ήταν η χειρότερη σε σχέση με τα άλλα δύο φιλικά παιχνίδια που έχει δώσει μέχρι στιγμής. Για την ιστορία και μόνο θα αναφέρουμε ότι στο παιχνίδι τα γκολ τα σημείωσαν οι: Γ. Φώσκολος (Στενή Τήνου), Γ. Περιάλης και Αμπντούλ (Α.Ο. Σύρου).

Την ερχόμενη Κυριακή θα φιλοξενήσει τον Πάγο στο τοπικό ντέρμπι της Σύρου, για την πρώτη φάση του κυπέλλου Κυκλάδων.