Με ήττα ξεκίνησε ο δεύτερος γύρος για τον Φοίνικα, αφού έχασε στο Ρέντη από τον Ολυμπιακό με 3-0 σετ

Εκτός ρυθμού το... “Πειρατικό”

Με το... αριστερό ξεκίνησε το 2016 για τον Φοίνικα Σύρου, αφού ηττήθηκε στο Ρέντη από τον Ολυμπιακό με 3-0 σετ. Ο Φοίνικας δεν είχε το πρόσωπο των προηγούμενων αγώνων, αφού η μεγάλη διακοπή επηρέασε αγωνιστικά τους αθλητές του κ. Νίκολιτς, με τον Σέρβος τεχνικό να έχει ένα δύσκολο έργο μπροστά του, αφού θα πρέπει το “Πειρατικό” να βρει γρήγορα και άμεσα το καλό του αγωνιστικό πρόσωπο, αφού μην ξεχνάμε πως σε δύο εβδομάδες από σήμερα θα πραγματοποιηθεί στη Σύρο και το League Cup.

Τώρα στον αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης, στο πρώτο σετ ο Φοίνικας ήταν... απών, αφού σε κανένα σημείο του σετ δεν έκανε αισθητή την παρουσία του κι αυτό είχε σαν αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να κάνουν ότι θέλουν εντός τους αγωνιστικού χώρου και να φτάσουν εύκολα στο 1-0. Οι “Πειρατές” ήταν εμφανώς επηρεασμένοι από την μεγάλη αποχή, αφού ο Φοίνικας είχε να δώσει επίσημο αγώνα περίπου 20 μέρες, καθώς το πρωτάθλημα είχε διακοπή λόγω των εορτών των Χριστουγέννων.

Στο δεύτερο ο Φοίνικας έφτασε κοντά στην ισοφάριση, ήταν μπροστά ακόμη και έξι πόντους, αλλά και με 20-22, όμως οι λεπτομέρειες ήταν τελικά τους τους γηπεδούχους που πήρε τους πόντους που ήθελε κι έκανε το 2-0.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ ο Φοίνικας προσπάθησε μέχρι ενός σημείου και το 18-18 κι έπειτα εγκατέλειψε το σετ. Ενδεικτική της κακής εμφάνισης του Φοίνικα είναι τα μόλις τρία μπλοκ στο παιχνίδι έναντι 13 του Ολυμπιακού. Επίσης μία ακόμη διαφορά που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των Ερυθρολεύκων ήταν τα πολλά λάθη που έκαναν οι παίκτες του κ. Νίκολιτς κι αυτό ήταν ένα δείγμα της αποχής από τους αγώνες. Όπως αναφέρουμε παραπάνω ο Φοίνικας δεν είχε την ευκαιρία να δώσει κάποιο παιχνίδι σε αντίθεση με το Ολυμπιακό που έδωσε κάποια φιλικά παιχνίδι με Κηφισιά και Παμβοχαϊκό.

* 20 μέρες χωρίς παιχνίδι ο Φοίνικας

Τα σετ

1ο σετ

Με πόντο από τον Παπαδόπουλο ξεκίνησε το ματς του Ολυμπιακού με τον Φοίνικα. Ο Ντόκιτς πέρασε έξυπνα πάω από το διπλό μπλοκ και ο Φοίνικας έφερε το ματς στα ίσα (3-3). Κακή η επίθεση του Κάλντγουελ και ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 2 πόντους (5-3) Ο Σπίνος σταμάτησε τον Ντόκιτς 6-3. Ένα ακόμη λάθος για τους Συριανούς, ο Ντόκιτς έστειλε άουτ τη μπάλα για το 7-3 και ο Ολυμπιακός έκανε ένα σερί 4-0. Λάθος του διαιτητή και ο Ολυμπιακός πήγε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με το +4 (8-4). Ο Κάλντγουελ πήρε το μπλοκ άουτ και ο Φοίνικας μείωσε σε 9-5. Ο Παπαδόπουλος πήρε το δεύτερο σερί πόντο του Φοίνικα για το 9-6. Στοπ του Σουλτανόπουλου στον Ντόκιτς και ο Ολυμπιακός στο +6 (12-6). Νέος πόντος για τους ερυθρόλευκους και το σκορ έγινε 14-7. Και πάλι μπλοκ πάνω στον Ντόκιτς ο οποίος ξεκίνησε καλά το παιχνίδι 15-7. Ρεριτάλ πάνω στο φιλέ για τους γηπεδούχους αφού “θύμα” αυτή τη φορά ήταν ο Κάλντγουελ και το σκορ έγινε 16-7 και ο Ολυμπιακός στο +9. Στο φιλέ η μπάλα στο σέρβις του Σουλτανόπουλου (16-8). Ένα ακόμη λάθος για το “Πειρατικό” το έκτο και ο Ολυμπιακός στο +9 και πάλι, 19-8. Στο φιλέ η μπάλα στο σέρβις του Ντόκιτς για το 20-11. Ο Κάλντγουελ μείωσε σε 20-12. Ο Σακόγλου έσπασε το μπλοκ του Φοίνικα για το 21-12. Νέο στοπ για τον Ολυμπιακό, αυτή τη φορά πάνω στον Παπαδόπουλο 22-12. Ο Πάρις πήρε έναν πόντο για τον Φοίνικα 22-13. Ο Χαραλαμπίδης πήρε το μπλοκ άουτ για το 23-14. Εκτός τερέν η μπάλα από το σέρβις του Πάρις 24-14. Ο Παπαδόπουλος έκανε το 24-15. Με άουτ του Παπαδόπουλος (10ο Λάθος του Φοίνικα) ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 στα σετ με 25-15.

2ο σετ

Ο Παπαδόπουλος ισοφάρισε σε 1-1. Ο Χαραλαμπίδης μετά την ωραία πάσα του Πάρις έκανε το 1-2. Στο φιλέ η μπάλα από την επίθεση του Ντόκιτς το σκορ έγινε 2-2. Ωραίος πρώτος χρόνος με τον Πάρις να βγάζει γρήγορα στον Χαραλαμπίδη για το 2-3. Ο Κάλντγουελ πήρε τον πόντο και ο Φοίνικας ξέφυγε με τρεις πόντους 3-6. Ο Ντόκιτς πήρε το μπλοκ άουτ και ο Φοίνικας στο +5 (3-8). Ωραία πάσα από τον Πάρι στον Ντόκιτς και ο Σέρβος τελείωσε τη φάση για το 4-9. Άουτ το σέρβις του Όγκουρτσακ 5-10. Ο Τσουκ μείωσε σε 6-10. Ο Ντόκιτς ο οποίος βρήκε το... εαυτό του έκανε το 6-11. Ο Σακογλου νίκησε τον Παπαδόπουλο στον φιλέ για το 7-11. Άουτ η επίθεση του Σπίνου για το 7-13. Ο Τσουκ πέρασε έξυπνα για το 8-13. Αν και η μπάλα δεν βρήκε κανέναν παίκτη του Φοίνικα ο διαιτητής έδωσε τη μπάλα στον Ολυμπιακό 9-13. Λάθος από τον Κάλντγουελ και ο Ολυμπιακός μείωσε σε 11-14. Με το +4 πήγε στους πάγκους για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ ο Φοίνικας Σύρου (12-16). Ο Τσουκ μείωσε σε 14-16, έπειτα την ωραία άμυνα που έβγαλα οι γηπεδούχοι. Νέος πόντος για τον Τσουκ και οι ερυθρόλευκοι μείωσαν στον πόντο (15-16). Υπόδειξη για φιλέ από τον Πάρι και το ματς στα ίσα (16-16). Άουτ το σερβίς του Ογκουρτσακ και το σκορ έγινε 16-17. Πάτησε τη γραμμή των τριών μέτρων ο Σέρβος τους Φοίνικα και ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 17-17. Λάθος των γηπεδούχων και ο Φοίνικας ξανά στο +2, 17-19. Ο Πάρις κέρδισε τη “μάχη” πάνω στον φιλέ για το 17-20. Ο Σακόγλου πήρε τον πόντο για τον Ολυμπιακό 18-20. Ο Τσούκ μείωσε σε 20-21. Ο Ντόκιτς έκανε το 20-22. Ο Τσουκ ισοφάρισε σε 22-22. Ο Σουλτανόπουλος σταμάτησε τον Ντόκιτς στο φιλέ 23-22, σερί 3-0 για τους γηπεδούχους. Ο πόντος στον Ολυμπιακός έπειτα τη φάση διαρκείας και το μπλοκ άουτ του Φέργκιουσον 24-23. Μονό μπλοκ του Σακόγλου πάνω στον Κάλντγουελ και ο Ολυμπιακός έκανε το 2-0 σετ (25-23).

3ο σετ

Ο Παπαδόπουλος πήρε τον πόντο για το 0-1. Ακόμη ένα λάθος για τους φιλοξενούμενους με τον Χαραλαμπίδη να... πετά εκτός τελικής γραμμής 2-1. Ο Ντόκιτς μείωσε σε 4-3 για τον Φοίνικα. Ο Σέρβος πήρε το μπλοκ άουτ για το 4-5. Πρώτος άσος για τον Φοίνικα και το ματς με το σέρβις του Ντόκιτς 5-5. Διπλό μπλοκ πάνω στον Λάππα 6-5. Νέο μπλοκ του Σουλτανόπουλου και του Όγκουρτσακ πάνω στον Ντόκιτς 7-5. Με το +3 στους πάγκους ο Ολυμπιακός μετά την άστοχη επίθεση του Φέργκιουσον (8-5). Έπειτα το μόλις δεύτερο μπλοκ του Φοίνικα το σκορ έγινε 8-6. Ο Παπαδόπουλος έκανε το 9-7. Ο Χαραλαμπίδης μείωσε σε 11-9. Ο Σπίνου πήρε το μπλοκ αουτ για το 12-9. Ο Ντόκιτς μείωσε σε 13-11. Ο Τσουκ νίκησε πάνω στον Φιλέ τον Πάρις για το 16-15. Ο Σακόγλου πήρε τον πόντο για το 17-16. Άστοχος ο Ντόκιτς ο Ολυμπιακός στο +2, 18-16. Ο Φοίνικας μείωσε σε 18-17 έπειτα την παράβαση του Φιλίπποφ. Στα ίσα το παιχνίδι μετά την άστοχη επίθεση του Τσουκ (18-18). Μπλοκ πάνω στον Λάππα και ο Ολυμπιακός και πάλι στους +2 (20-18). Λάθος του Πάρις για το 21-18 και 3-0 σερί για τους γηπεδούχους. Με άσο ο Τσουκ έκανε το 23-18 και στη συνέχεια νέος πόντος στην κόντρα 24-18. Τέλος το ματς με 25-19 από τον Έλεργκραντς.