Ο Φοίνικας έχασε στο Βραχάτι από τον Παμβοχαϊκό με 3-2 και...

Έμεινε εκτός τετράδας

Το “Πειρατικό” ακόμη κι αν κέρδιζε με 3-0 ή 3-1 σετ θα έμενε και πάλι έξω, καθώς ο Ολυμπιακός δεν κυνήγησε τη νίκη στη Θεσσαλονίκη

Ο Φοίνικας δεν κατάφερε να φύγει με τη νίκη από το Βραχάτι, αφού ηττήθηκε με 3-2 σετ (27-25, 22-25, 25-22, 23-25, 24-22), από τον Παμβοχαϊκό, στο ντέρμπι της 22ης και τελευταίας αγωνιστικής. Οι Συριανοί μετά την ήττα τους αυτή τερμάτισαν στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα και έμειναν εκτός διεκδίκησης του πρωταθλήματος. Βέβαια και να έφευγε με το τρίποντο ο Φοίνικας από τη Βόχα, δεν θα τερμάτιζε στην τέταρτη θέση, καθώς ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός έχασε με από τον ΠΑΟΚ με 3-0 σετ. Ενώ, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης πήρε -αν και τα χρειάστηκε – τον πολύτιμο βαθμό στο Ζηρίνειο, από την Κηφισιά.

Πλέον το “Πειραιτκό” θα πάρει μέρος για τις θέσεις κατάταξης 5 έως 8 και το πρώτο παιχνίδι είναι με τη Λαμία σε νοκ άουτ παιχνίδι. Η αναμέτρηση θα διεξαχθεί στη Σύρο το ερχόμενο Σαββατοκύριακο. Αν ο Φοίνικας καταφέρει και επικρατήσει στο παιχνίδι με τη Λαμία τότε θα αγωνισθεί με το νικητή του ζευγαριού Άρης-Κηφησιά.

Τώρα στο αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης, οι Συριανοί δεν κατάφεραν να πάρουν την νίκη-γοήτρου, επί του Παμβοχαϊκού, σ' ένα παιχνίδι πραγματική διαφήμιση για τον άθλημα. Κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης υπήρχαν πάρα πολύ ωραίες φάσεις κι από τις δύο πλευρές. Από τους γηπεδούχους πρώτος σκόρερ ήταν ο διαγώνιος Γιοβάνοβιτς, όπου είχε άξιους συμπαραστάτες τους κεντρικούς, Καραγιάννη, Παντελέων και Μαντέκα. Ακόμη πολύτιμη ήταν η προσφορά του Παπαδόπουλου, ο οποίος ήρθε από τον πάγκο.

Ο Φοίνικας είχε σε πολύ καλή μέρα τον Βραζιλιάνο Πέδρο Ντορνέλας, ο οποίος σε αρκετά σημεία του αγώνα έπαιζε μόνος του, τον Παμβοχαϊκό. Ο Βραζιλιάνος σταμάτησε στους 43 πόντους, με πολύ καλό ποσοστό επίθεσης (60%), ενώ πολύ καλοί ήταν και οι δύο κεντρικοί της ομάδας, Σουλτανόπουλος και Θάνος. Ακόμη, ο Βασίλης Κουρνέτας έκανε ότι μπορούσε από την πλευρά του να δώσει όσο το δυνατόν καλύτερες πάσες μπορούσες, αφού και πάλι σε πολλά σημεία του αγώνα ο Φοίνικας αντιμετώπιζε πολλά προβλήματα στην υποδοχή.

Το παιχνίδι ήταν όντως μία διαφήμιση του αθλήματος, αφού ο αγώνας στη Βόχα κράτησε 147 λεπτά και τη νίκη πήρε ο Παμβοχαϊκός στο τάιμ μπρέικ με 24-22. Η ομάδα του Νίκου Ζαλμά ήταν πιο ψύχραιμη και πιο αποτελεσματική, όταν η μπάλα “βάραινε”, ειδικά στο 1ο και 5ο σετ. Οι γηπεδούχοι όπως πήγαν τα άλλα αποτελέσματα και να έχαναν με 3-2, θα είχαν εξασφαλίσει και πάλι τη δεύτερη θέση, αφού με το ίδιο σκορ έχασε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης από την Κηφισιά.

Οι Συριανοί από την πλευρά τους, ήταν και σ' αυτό το παιχνίδι βελτιωμένοι σε πολλούς τομείς και ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Δυστυχώς όμως, το “Πειρατικό” είχε χάσει το τρένο για την τετράδα πολύ πριν το παιχνίδι, αφού τα άσχημα συνεχόμενα αποτελέσματα άφηναν ουσιαστικά τον Φοίνικα εκτός μάχη τίτλου, αφού τίποτα δεν εξαρτώταν από τον ίδιο. Είναι χαρακτηριστικό πως ο Φοίνικας ακόμα και να κέρδιζε με 3-0 ή 3-1 τον Παμβοχαϊκό δεν θα έμπαινε στην 4αδα από την στιγμή που ο ΠΑΟΚ πήρε τρίποντο και ο Εθνικός έναν βαθμό από την Κηφισιά.

Η διακύμανση των σετ

Στο 1ο σετ ο Φοίνικας μπήκε δυνατά και είχε το προβάδισμα ακόμα και με 16-13, όμως, ο Παμβοχαϊκός με όπλο το μπλοκ κατάφερε να ισοφαρίσει 18-18 και με δύο μπλοκ του Γιοβάνοβιτς να περάσει μπροστά 20-18 και αργότερα με 24-21. Τα σερβίς του Κουρνέτα έφεραν την απάντηση και την ισοφάριση με 24-24, ο Γιοβάνοβιτς έβαλε μπροστά τον Παμβοχαϊκό (25-24), ο Ντορνέλας ισοφάρισε 25-25 και το σετ τελείωσε με υπέρβαση Σουλτανόπουλου και άουτ επίθεση του εκνευρισμένου Ντορνέλας.

Στο 2ο σετ ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε και με 14-10 αλλά ο Φοίνικας με το μπλοκ πήρε καθοριστικούς πόντους, ισοφάρισε 15-15 και από το 19-19 οι Ντορνέλας, Κοβάσεβιτς τελείωσαν δύσκολες “κόντρες” και έφεραν την ισοφάριση, 1-1 σετ.

Στο 3ο σετ είχαμε αντίστροφη ανατροπή καθώς το 11-8 για τον Φοίνικα ανατράπηκε με τα διαδοχικά μπλοκ των γηπεδούχων που ισοφάρισαν 15-15 και από το 18-18 με τους Γιοβάνοβιτς, Μαντέκα έκαναν τη διαφορά και πήραν το σετ.

Στο 4ο σετ το 17-15 για τον Παμβοχαϊκό με σερί 4-0 έγινε 19-17 για τον Φοίνικας ο οποίος ανέβασε την αποτελεσματικότητα του στην επίθεση στο 88% και οδήγησε το ματς στο 5ο σετ.

Στο τάιμ μπρέικ έγιναν συνεχείς ανατροπές καθώς το 2-0 για τον Παμβοχαϊκό από τα σερβίς του Πανταλέοντα έγινε 8-6 για τον Φοίνικα, ο οποίος και κράτησε τη διαφορά μέχρι το 14-12 που διαμορφώθηκε με λάθος του Παπαδόπουλου. Ο Μαντέκας μείωσε σε 14-13 και το μπλοκ του Παμβοχαϊκού σταμάτησε τον Ντορνέλας και το παιχνίδι ήρθε στα ίσα (14-14). Ο Φοίνικας είχε επίσης προβάδισμα με 15-14, 16-15, 17-16, 18-17, αλλά ο Παμβοχαϊκός αφού άντεξε την πίεση των “πειρατών” έπαιξε πιο σίγουρα και πιο αποφασιστικά και πήρε τη νίκη με 24-22.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ – ΦΟΙΝΙΚΑΣ 3-2

Τα σετ: 3-2 (27-25, 22-25, 25-22, 25-27, 24-22)

Διαιτητές: Καραμπέτσος, Μυλωνάκης.

Παμβοχαϊκός (Ζαλμάς): Τερζής 4 (4 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 30 (26/44 επ., 2 άσους, 2 μπλοκ), Καλντέιρα 2 (2/4 επ., 80% υπ.-40% αρ.), Μαντέκας 21 (19/35 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 59% υπ.-38% αρ.), Καραγιάννης 14 (9/15 επ., 4 μπλοκ, 1 άσο), Πανταλέων 12 (9/15 επ., 2 άσους, 1 μπλοκ), Δημητρακόπουλος (λ-76% υπ.-53% αρ.), Παπαδόπουλος 10 (8/19 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 66% υπ.-29% αρ.), Δρογκάρης, Κατσανεβάκης, Βαρδής, Μπάκας.

Φοίνικας Σύρου (Ανδρεόπουλος): Κουρνέτας 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Ντορνέλας 43 (39/65 επ., 3 άσους, 1 μπλοκ), Λάππας 10 (6/16 επ., 3 μπλοκ, 1 άσο, 50% υπ.-25% αρ.), Κοβάσεβιτς 12 (11/22 επ., 1 άσο, 59% υπ.-31% αρ.), Σουλτανόπουλος 10 (4/10 επ., 6 μπλοκ), Τακουρίδης (0/2 επ.), Γκαράς (λ-61% υπ.-32% αρ.), Θάνος 10 (7/11 επ., 3 μπλοκ), Αρβανίτης, Νικηφορίδης 2 (2/3 επ., 50% υπ.-20% αρ.).

* Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν: 7 άσσοι, 73 επιθέσεις, 13 μπλοκ, εε λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου: 5 άσσοι, 70 επιθέσεις, 34 λάθη αντιπάλων.

• “Περιμένω απ’ τα παιδιά να παλέψουν ως το τέλος”

Ευχαριστημένος από την εμφάνιση των παικτών του και συνολικά από την προσπάθεια που έγινε στην ομάδα τις δύο εβδομάδες που βρίσκεται στον πάγκο του Φοίνικα παρουσιάστηκε ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος. “Έγινε ένα καταπληκτικό παιχνίδι και σίγουρα αξίζουν συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες. Η ήττα αφήνει γλυκόπικρη γεύση, καθώς η εμφάνιση ήταν καλή. Πιστεύω πως κέρδισαν και οι δύο ομάδες και το βόλεϊ γενικότερα. Έγινε μια μεγάλη προσπάθεια τις δύο τελευταίες εβδομάδες, παίξαμε στον τελικό του Κυπέλλου, όπου δεν τα καταφέραμε, όπως και στο παιχνίδι με τον Παμβοχαϊκό, που μείναμε εκτός τετράδας” ανέφερε ο τεχνικός του Φοίνικα και πρόσθεσε: “Θα συνεχίσουμε την προσπάθεια ως το τέλος της σεζόν και θέλουμε να τελειώσουμε όσο καλύτερα γίνεται. Είναι νωρίς ακόμη να μιλάμε για τη νέα χρονιά, περιμένω απ’ τα παιδιά να παλέψουν ως το τέλος”.

Κουρνέτας: “Φτάσαμε στην πηγή, αλλά δεν ήπιαμε νερό”

Από την πλευρά του ο αρχηγός της ομάδας του Φοίνικα Βασίλης Κουρνέτας δήλωσε: “Δυστυχώς δεν καταφέραμε να κερδίσουμε, αλλά κυρίως μείναμε εκτός τετράδας. Ξέραμε ότι δεν ήταν καθαρά στο χέρι μας η 4η θέση, δεν πετύχαμε το στόχο μας και η απογοήτευση είναι μεγάλη. Δεν ξεκίνησε καλά η φετινή χρονιά και παρότι στη συνέχεια έγιναν κάποιες αλλαγές, βελτιωθήκαμε και παίξαμε καλά στο τελευταίο κομμάτι της σεζόν. Φτάσαμε κοντά στη πηγή, αλλά τελικά δεν ήπιαμε νερό και μένουμε εκτός στόχου. Αναφορικά με τον αγώνα ήταν μια σπουδαία μάχη, θέλαμε τη νίκη έστω και για το γόητρο, ωστόσο στο τέλος οι λεπτομέρειες έκαναν τη διαφορά και η νίκη πήγε στον Παμβοχαϊκό”.

“Αξίζαμε τη 2η θέση”

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Νίκος Ζαλμάς είπε: “Θεωρώ πως έγινε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της σεζόν, με εξαιρετικό θέαμα. Είχαμε μεγάλη θέληση, μας βοήθησε ο κόσμος και πήραμε τη νίκη. Παρά το πρόβλημα που προέκυψε με τον Καλντέιρα, με τον οποίο δεν θέλαμε να ρισκάρουμε, η εικόνα μας ήταν καλή και αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στον Παπαδόπουλο, που κάλυψε επάξια το κενό του. Δείξαμε πως αξίζαμε τη 2η θέση για την οποία, παλεύαμε όλη τη σεζόν. Είναι μεγάλη επιτυχία για τον Παμβοχαϊκό, όμως, οι προκλήσεις και οι “τελικοί” συνεχίζονται. Έχουμε το πλεονέκτημα έδρας στον ημιτελικό με τον ΠΑΟΚ και θέλουμε να το διατηρήσουμε στους δύο πρώτους αγώνες, όπως έχουμε κάνει σε ποσοστό 90% στη διάρκεια της κανονικής περιόδου. Ο στόχος μας είναι πλέον η πρόκριση στον τελικό του πρωταθλήματος και πάνω σ’ αυτόν θα δουλέψουμε. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και στον κόσμο που και σήμερα μας βοήθησε”.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 3-0 (25-23, 25-19, 28-26)
ΓΣ Λαμία – Μίλωνας 3-1 (25-16, 25-14, 23-25, 25-21)
Παμβοχαϊκός - Φοίνικας Σύρου 3-2 (27-25, 22-25, 25-22, 25-27, 24-22)
ΑΟ Κηφισιάς - Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-2 (25-12, 23-25, 25-22, 25-27, 15-11)
Παναθηναϊκός - Νίκη Αιγινίου 3-2 (20-25, 20-25, 25-15, 25-21, 15-13)
Ηρακλής - Άρης 2-3 (24-26, 25-22, 25-21, 20-25, 11-15)

12. Μίλων 22 10 4 18 (18-61)   1 3 1 4 13

*Ο ΑΟ Φοίνικας Σύρου έχει -3 βαθμούς και ο ΓΣ Ηρακλής εχει -2 βαθμούς.

*Ο Μίλωνας υποβιβάζεται στην Α2 Ανδρών χωρίς πλέι άουτ.

* Οι τέσσερις πρώτες ομάδες της κανονικής περιόδου συνεχίζουν στα ημιτελικά των πλέι οφ και παίζουν στα ημιτελικά ως εξής: Ολυμπιακός - Εθνικός Αλεξανδρούπολης, Παμβοχαϊκός - ΠΑΟΚ

* Για τις θέσεις 5-8 θα παίξουν σε νοκ άουτ αγώνες: Φοίνικας Σύρου - Γ.Σ.Λαμία, Άρης - Κηφισιά. Οι νικητές θα παίξουν για τις θέσεις 5-6 στις 2 νίκες ξεκινώντας τον πρώτο αγώνα από την έδρα της ομάδας που τερμάτησε πιο χαμηλά στη βαθμολογία.